- Body Size: 2 in
- Configuration: 2-Way
- Type: Ball
- Connection: NPT
- Material Trim: Stainless Steel
- Flow Coefficient: 266 cv
- Close-Off Pressure: 70 PSI
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Proportional
- Control Signal Range: 2 to 10 VDC, 4 to 20 mAdc
- Loss of Power Type: Spring Return
- Loss of Power Position: Normally open
- Power Input Voltage: 24 VAC or 22 to 30 VDC
- Leads and Connections: 3 ft Plenum
- Torque: 35 in-lb
- Mechanical Movement: Rotary
- Protection Rating: NEMA 2
Assembly Components:
- Valve Body: VB-2253-500-9-67
- Valve Linkage: Linkage included with valve body
- Actuator: MS40-7043
- Actuator Range: SmartX
- Actuator Comment: Actuator mounted left side up
Product Alert: Not for use with steam.
| Actuator Comment | Actuator mounted left side up |
| Actuator Housing Material | Aluminum die cast |
| Actuator Type | Electric |
| Actuator Use | Ball Valves |
| Dampers | |
| Auxiliary Switch | No |
| Body Size | 50 mm (2 in) |
| By Schneider | Yes |
| Close-Off Pressure | 483 kPa |
| 70 psi | |
| Conduit Connection | 1/2 in |
| Configuration | 2-Way |
| Connection Type | NPT |
| Control Signal | Proportional/Modulating |
| Control Signal Range | 2 to 10 VDC |
| 4 to 20 mAdc | |
| Duty Cycle | 100% |
| Feedback Signal | 2 to 10 VDC |
| Flow Characteristic | Equal percentage |
| Flow Coefficient | 230.06 kvs |
| 266.00 cv | |
| Humidity | 5 to 95% non-condensing |
| Insulation Class | Class II |
| IP Protection Rating | IP11 |
| Lead Length | 3 ft |
| Leads and Connections | Plenum |
| Loss of Power Position | Normally open |
| Loss of Power Type | Spring Return |
| Material Ball | Stainless steel |
| Material Body | Forged brass |
| Material Characterizing Insert | Glass-filled Noryl |
| Material Mounting Plate | Glass-filled polymer |
| Material Stem | Stainless steel |
| Material Stem Seal | EPDM O-Rings |
| Material Trim | Stainless Steel |
| Mechanical Movement | Rotary |
| Media Compatibility | Glycol 25% |
| Glycol 30% | |
| Glycol 50% | |
| Water | |
| Motor Type | DC Brushless |
| NEMA Protection Rating | NEMA 2 |
| Override | 5/32 Allen wrench |
| Pipe Size | 2 in |
| Position Indicator | Stroke indicator on bracket |
| Power Consumption Running VA | 5.60 VA |
| Power Input Frequency | 50 Hz |
| 60 Hz | |
| Power Input Voltage | 22 to 30 VDC |
| 24 VAC | |
| 24 VDC | |
| Power Input Voltage AC Tolerance | Plus or minus 20% |
| Power Input Voltage DC Tolerance | Plus 25% or minus 8% |
| Pressure Allowable Static | 360 psi |
| Pressure Class | 360 ANSI |
| Pressure Fluid Max Delta P Normal Life | 483 kPa |
| 70 psi | |
| Product Line | Schneider Electric |
| Product Range | VB-2xxx |
| Product Series | VB-2200 |
| Rangeability | 877:1 |
| Rotation | 95 degrees |
| Rotation Tolerance | Plus or minus 5 degrees |
| Rotational Range Adjustment | 40 to 95 degrees |
| Seat Leakage Port A | ANSI IV (0.01%) |
| Stem Movement | Rotary |
| Temperature Ambient Operating Range | -30 to 60 C (-22 to 140 F) |
| Temperature Range Fluid | -7 to 121 C (20 to 250 F) |
| Temperature Shipping and Storage Range | -40 to 71 C (-40 to 159.8 F) |
| Torque | 3.95 Nm |
| 34.96 in-lb | |
| Type | Ball |



Reviews
There are no reviews yet.