- Body Size: 125 mm (5 in)
- Configuration: 2-Way
- Type: Pressure Independent
- Connection: Flanged
- Material Trim: Brass
- Flow Rate Range: 158 to 395 gpm
- Control Media: Glycol 15 to 50% and Water
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: SmartX PIBCV
- Product Series: VP221A
Product Alert: Not for use with steam.
| Accuracy Setting Knob | 5% |
| Application | Air handling unit |
| Fan coil unit | |
| Radiation panel | |
| Terminal unit | |
| Body Size | 125 mm (5 in) |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| Close-Off Pressure | 1600 kPa |
| 232 psi | |
| Configuration | 2-Way |
| Connection Type | Flanged |
| Final Result for Connectable | Not connectable |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Not connectable |
| Flow Characteristic | Linear |
| Flow Rate Maximum (l/s & l/h) | 27.5 l/s |
| Flow Rate Maximum (m³/h) | 99 m³/h |
| Flow Rate Maximum GPM | 435 gal(US)/min |
| Flow Rate Minimum (l/s & l/h) | 10 l/s |
| Flow Rate minimum (m³/h) | 36 m³/h |
| Flow Rate minimum GPM | 158 gal(US)/min |
| Flow Rate Nominal (gpm) | 395 gal(US)/min |
| Flow Rate Nominal (lps) | 25 l/s |
| Flow Rate Nominal (m³/h) | 90 m³/h |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Body | Grey cast iron GG-25 |
| Material Diaphragm | EPDM |
| Material Stem | Stainless Steel |
| Material Stem Seal | EPDM |
| Media Compatibility | Glycol 25 % |
| Glycol 30 % | |
| Glycol 50 % | |
| Water | |
| Pipe Size | 125 mm |
| Pressure Allowable Static | 16 bar |
| Pressure Class | 125 ANSI |
| Pressure Differential Maximum (kPa) | 600 kPa |
| Pressure Differential Maximum PSI | 87 psi |
| 87 psi | |
| Pressure Differential Minimum (kPa) | 40 kPa |
| Pressure Differential Minimum PSI | 5.8 psi |
| 5.8 psi | |
| Pressure Fluid Max Delta P Normal Life | 58 psi (399.90 kPa) |
| Product Alert | Not for use with steam. Has PT Ports. |
| Product Or Component Type | Valve |
| Rangeability | 1000:1 |
| Seat Leakage | Port A: 0.01% of Qnom |
| Seat Material | Port A: stainless steel AISI 420 |
| Stem Movement | Linear |
| Temperature Range Fluid | 14…248 °F (-10…120 °C) |
| Valve Product Range | SpaceLogic |
| Valve Product Series | VP221A |
| Valve Type | Pressure Independent |


Reviews
There are no reviews yet.