Overview of VT3213G13B020 Schneider Electric PopTop Valve Assembly (Erie)
The VT3213G13B020 is a PopTop style 3-way mixing/diverting zone valve designed for hydronic HVAC systems. It features a “PopTop” removable actuator style, sweat (solder) connections, and is engineered to operate reliably in heating and cooling zones. Its modular actuator mounting simplifies maintenance and replacement without disturbing piping.
Valve Assembly:
- Body Size: 1/2 in
- Configuration: 3-Way Mixing/Diverting
- Type: Zone
- Connection: Sweat
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 4 cv
- Control Media: Glycol 25 to 50% and Water
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: Erie PopTop
- Product Series: VT3
Product Alert: Not for use with steam
- Close-Off Pressure: 25 PSI
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: 2-Position (On/Off)
- Loss of Power Type: Spring Return
- Loss of Power Position: Normally closed
- Power Input Voltage: 110 VAC, 115 VAC, 120 VAC
- Leads and Connections: 18 in Appliance
- Mechanical Movement: Rotary
- Protection Rating: NEMA 1
Assembly Components:
- Valve Body: VT3213
- Valve Linkage: None, tool-less connection
- Actuator: AG13B020
- Actuator Range: Erie PopTop
Product Alert: Not for use with steam
| [Us] rated supply voltage | 110…120 V AC |
| Actuator Product Range | Erie PopTop |
| Actuator Product Series | AG |
| Actuator Type | Electric |
| Auxiliary Switch | No |
| Body Size | 15 mm (1/2 in) |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| California proposition 65 | |
| Circularity Profile | No need of specific recycling operations |
| Close-Off Pressure | 173 kPa |
| 25 psi | |
| Configuration | 3-Way Mixing/Diverting |
| Connection Type | Sweat |
| Control Signal | 2-Position (On/Off) |
| Final Result for Connectable | Connectable ready |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Connectable products |
| Flow Characteristic | Quick open |
| Flow Coefficient | 3.46 kvs |
| 4 cv | |
| Humidity | 5…95 % non-condensing |
| IP Protection Rating | IP10 |
| Lead Length | 18 in |
| Leads and Connections | Appliance |
| Loss of Power Position | Normally closed |
| Loss of Power Type | Spring return |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Body | Forged brass |
| Material Stem | Nickel Plated Brass |
| Material Trim | Brass |
| Mechanical Movement | Rotary |
| Media Compatibility | Glycol 25 % |
| Glycol 30 % | |
| Glycol 50 % | |
| Water | |
| Motor Type | AC Synchronous Servo Motor |
| Override | Automatic reset |
| Packaging made with recycled cardboard | Yes |
| Packaging without single use plastic | No |
| Paddle Material | Buna N |
| Pipe Size | 1/2 in |
| Position Indicator | Housing Scale |
| Power Consumption Running VA | 7.5 VA AC |
| Pressure Allowable Static | 400 psi |
| Pressure Class | ANSI class 400 |
| Product Alert | Not for use with steam |
| Product Destination | zone valves |
| Product Or Component Type | Valve-actuator assembly |
| Seat Leakage | Port A: Class IV (0.01 %) |
| Seat Material | Port A: brass |
| Selection Tools | Valve Selection Tool |
| Stem Movement | Rotary |
| Take-back | No |
| Temperature Ambient Operating Range | 32…200 °F (0…93.3 °C) |
| Temperature Range Fluid | 32…199 °F (0…93 °C) |
| Temperature Shipping and Storage Range | -40…160 °F (-40…71 °C) |
| Valve Product Range | Erie PopTop |
| Valve Product Series | VT3 |
| Valve Type | Zone |
Features & Benefits
-
PopTop actuator design allows removal or replacement without breaking piping
-
3-way valve suitable for mixing or diverting flow within HVAC loops
-
Sweat connections ensure a secure and leak-resistant installation
-
120 VAC actuator compatible with standard power control systems
-
Modular design makes servicing easier and less disruptive
Applications
-
Hydronic heating and cooling zone control
-
Mixing boiler return water with supply water
-
Diverting flow between circuits in multi-zone systems
-
Retrofitting or replacing existing zone valves with minimal disruption
Installation & Maintenance Notes
-
Solder connections must be properly installed to avoid leaks or damage
-
Ensure actuator alignment and proper wiring to 120 VAC control
-
Use proper airflow clearance around valve body for heat dissipation
-
For PopTop design, actuator can be removed without disturbing valve body
-
Periodic checks recommended for valve movement and actuator function



Reviews
There are no reviews yet.