3/4in. Straight flange 24 Vac (+10%,-15%) Gas/Air Servo Regulated Gas Valves
Product Specifications
| Maximum Safe Operating Pressure (psi) | 0.5 psi (CSA approved),1.45 psi for 120V; 1 psi for 24V (UL approved) |
| Includes | Mesh screen filter and 32006652-002 Flange kit. (Kit includes 1 pipe adapter, 1 O-ring, 4 mounting screws, 1 DIN connector and wiring harness kit.) |
| Materials | Body: Aluminum alloy, die-cast |
| Comments | The minimum load for which the system can be used is 14-17% of the reference load, which equals a minimum pressure differential of 0.2 in. wc (50 Pa) of the 1:1 venturi/servo regulator gas control. |
| Item Type | Product |
| Frequency | 50 Hz; 60 Hz |
| Approvals, Underwriters Laboratories Inc. | File No. MH18476 |
| Approvals, Canadian Standards Association | File: Certificate No: 158158-1227192 |
| Electrical Connections | Standard DIN plug connector with 36 in. (914 mm) leadwires, included. |
| Voltage | 24 Vac (+10%,-15%) |
| Approvals, Others | Gas Appliance Directive: 90.396/EEC,PIN: 0063AT1198,Low Voltage Directive: 73/23/EEC,Electro Magnetic Compatibility Directive: 89/336/EEC |
| Ambient Temperature Range (F) | 5 F to 140 F |
| Ambient Temperature Range (C) | -15 C to +60 C |
| Pipe Connection | 1/8 in. (3mm) NPT pressure taps at inlet and outlet flanges. Six flange pressure taps connections are provided at the main body to mount either a pressure switch (low or high) or a Valve Proving System (VPS). |
| Current Ratings | V1 Current Rating– 0.16A; V2 Current Rating– 0.16A; V1 + V2 Current Rating– 0.32A |
| Body Pattern | Straight flange |
| Pipe Size (inch) | 3/4 in. |
| Capacity (kW) | Natural Gas 0.64 sp.gr– 43-300 KW |
| Capacity (kBtuh) | Natural Gas 0.64 sp.gr– 146-1024 kBtuh |
| Valve Opening Time | Dead time maximum: 1 second; First valve– < 1 second; Second valve– reaches 50% of the adjustable outlet pressure within 5 seconds |
| Maximum Operating Pressure (mbar) | 200 mbar (UL approved) 100 mbar for 120V; 69 mbar for 24V (UL approved),35 mbar (CSA approved) |
| Coil Insulation Solenoid Valves | Class H insulation system |
| Max. Capacity with Strainer (cfh) | Nat. Gas (Delta P= 1 in. w.c.)– 1024 cfh |



Reviews
There are no reviews yet.