- Body Size: 1/2 in
- Configuration: 2-Way
- Type: Ball
- Connection: NPT
- Material Trim: Stainless Steel
- Flow Coefficient: 3.5 cv
- Control Media: Glycol 25%, Glycol 30%, Glycol 50%, Glycol 60%, Water
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: SmartX
- Product Series: VBS2
Product Alert: Not for use with steam.
| Body Size | 15 mm (1/2 in) |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| California proposition 65 | |
| Configuration | 2-Way |
| Connection Type | NPT |
| CR EcoStruxure Level result | Not connectable |
| Flow Characteristic | Equal Percentage |
| Flow Coefficient | 3.03 kvs |
| 3.5 cv | |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Ball | Stainless Steel |
| Material Body | Forged brass |
| Material Characterizing Insert | Glass-Filled PEEK |
| Material Stem | Stainless Steel |
| Material Stem Seal | Viton O-Rings |
| Material Trim | Stainless Steel |
| Media Compatibility | Glycol 25 % |
| Glycol 30 % | |
| Glycol 50 % | |
| Glycol 60 % | |
| Water | |
| Pipe Size | 1/2 in |
| Pressure Allowable Static | 600 psi |
| Pressure Class | 600 ANSI |
| Pressure Fluid Max Delta P Normal Life | 30 psi (206.84 kPa) |
| Pressure Fluid Max Delta P Quiet Service | 20 psi (137.90 kPa) |
| Product Alert | Not for use with steam. |
| Product Or Component Type | Valve |
| Rangeability | Greater than 300:1 |
| Seat Leakage | Port A: Class IV (0.01 %) |
| Stem Movement | Rotary |
| Temperature Range Fluid | 19…250 °F (-7…121 °C) |
| Valve Product Range | SmartX |
| Valve Product Series | VBS2 |
| Valve Type | Ball |



Reviews
There are no reviews yet.