Valve Body (VT2417):
- Body Size: 1 in
- Configuration: 2-Way
- Type: Zone
- Connection: Sweat
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 7.5 Cv
- Control Media: Glycol 25 to 50% and Water
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: Erie PopTop
- Product Series: VT2
Product Alert: Not for use with steam
| Body Size | 25 mm (1 in) |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| California proposition 65 | |
| Configuration | 2-Way |
| Connection Type | Sweat |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Not connectable |
| Flow Characteristic | Quick open |
| Flow Coefficient | 6.49 kvs |
| 7.5 cv | |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Body | Forged brass |
| Material Stem | Nickel Plated Brass |
| Material Trim | Brass |
| Media Compatibility | Glycol 25 % |
| Glycol 30 % | |
| Glycol 50 % | |
| Water | |
| Paddle Material | Buna N |
| Pipe Size | 1 in |
| Pressure Allowable Static | 400 psi |
| Pressure Class | ANSI class 400 |
| Product Alert | Not for use with steam |
| Product Or Component Type | Valve |
| Seat Leakage | Port A: Class IV (0.01 %) |
| Seat Material | Port A: brass |
| Stem Movement | Rotary |
| Temperature Range Fluid | 32…199 °F (0…93 °C) |
| Valve Product Range | Erie PopTop |
| Valve Product Series | VT2 |
| Valve Type | Zone |
Documents
| Brochure | Erie PopTop Temperature Control – Valves and Actuators | |||
| Engineering document | EN-205 Water System Guidelines | |||
| Installation instructions | Erie™ VT/VS PopTop™ Series Two-Position Spring Return Valves General & High Close-Off PopTop Zone Valves | |||
| Erie™ PopTop™ Series Valve Bodies and Actuators |



Reviews
There are no reviews yet.