1/2″ NPT, Two Position, 2-Way, General Temp
Valve Body (VT2223):
- Body Size: 1/2 in
- Configuration: 2-Way
- Type: Zone
- Connection: NPT
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 3.5 Cv
- Control Media: Glycol 25 to 50% and Water
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: Erie PopTop
- Product Series: VT2
Product Alert: Not for use with steam
Product Specifications
| Body Size | 15 mm (1/2 in) |
| By Schneider | Yes |
| California Residents | |
| Configuration | 2-Way |
| Connection Type | NPT |
| Flow Characteristic | Quick open |
| Flow Coefficient | 3.03 kvs |
| 3.50 cv | |
| Material Body | Forged brass |
| Material Paddle | Buna N |
| Material Seat Port A | Brass |
| Material Stem | Nickel-plated |
| Material Trim | Brass |
| Media Compatibility | Glycol 25% |
| Glycol 30% | |
| Glycol 50% | |
| Water | |
| Pipe Size | 1/2 in |
| Pressure Allowable Static | 400 psi |
| Pressure Class | 400 ANSI |
| Product Range | Erie PopTop |
| Product Series | VT2 |
| Seat Leakage Port A | ANSI IV (0.01%) |
| Stem Movement | Rotary |
| Temperature Range Fluid | 0 to 93 C (32 to 200 F) |
| Type | Zone |



Reviews
There are no reviews yet.