- Body Size: 2 in
- Configuration: 3-Way Mixing
- Type: Ball
- Connection: NPT
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 108.5 cv
- Close-Off Pressure: 40 PSI
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Proportional
- Control Signal Range: 2 to 10 VDC, 4 to 20 mAdc
- Loss of Power Type: Spring Return
- Loss of Power Position: Normally closed
- Power Input Voltage: 24 VAC or 22 to 30 VDC
- Leads and Connections: 3 ft Plenum
- Torque: 35 in-lb
- Mechanical Movement: Rotary
- Protection Rating: NEMA 2
Assembly Components:
- Valve Body: VB-2313-500-9-64
- Valve Linkage: Linkage included with valve body
- Actuator: MS40-7043
- Actuator Range: SmartX
- Actuator Comment: Actuator mounted right side up
Product Alert: Not for use with steam. Full Port Model without characterizing disc.
| Actuator Comment | Actuator mounted right side up |
| Actuator Housing Material | Aluminum die cast |
| Actuator Type | Electric |
| Actuator Use | Dampers |
| Globe Valves | |
| Auxiliary Switch | No |
| Body Size | 50 mm (2 in) |
| By Schneider | Yes |
| California Residents | WARNING:This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Close-Off Pressure | 276 kPa |
| 40 psi | |
| Conduit Connection | 1/2 in |
| Configuration | 3-Way Mixing/Diverting |
| Connection Type | NPT |
| Control Signal | Proportional/Modulating |
| Control Signal Range | 2 to 10 VDC |
| 4 to 20 mAdc | |
| Feedback Signal | 2 to 10 VDC |
| Flow Characteristic | Equal percentage |
| Flow Coefficient | 108.50 cv |
| 93.84 kvs | |
| Humidity | 5 to 95% non-condensing |
| Insulation Class | Class II |
| IP Protection Rating | IP11 |
| Lead Length | 3 ft |
| Leads and Connections | Plenum |
| Loss of Power Position | Normally closed |
| Loss of Power Type | Spring Return |
| Material Ball | Chrome plated brass |
| Nickel | |
| Material Body | Forged brass |
| Material Characterizing Insert | Glass-filled Noryl |
| Material Mounting Plate | Glass-filled polymer |
| Material Stem | Stainless steel |
| Material Stem Seal | EPDM O-Rings |
| Material Trim | Brass |
| Mechanical Movement | Rotary |
| Media Compatibility | Glycol 25% |
| Glycol 30% | |
| Glycol 50% | |
| Water | |
| Motor Type | DC Brushless |
| NEMA Protection Rating | NEMA 2 |
| Override | 5/32 Allen wrench |
| Pipe Size | 2 in |
| Position Indicator | Stroke indicator on bracket |
| Power Consumption Running VA | 5.60 VA |
| Power Input Frequency | 50 Hz |
| 60 Hz | |
| Power Input Voltage | 22 to 30 VDC |
| 24 VAC | |
| 24 VDC | |
| Power Input Voltage AC Tolerance | Plus or minus 20% |
| Power Input Voltage DC Tolerance | Plus 25% or minus 8% |
| Pressure Allowable Static | 360 psi |
| Pressure Class | 360 ANSI |
| Pressure Fluid Max Delta P Normal Life | 276 kPa |
| 40 psi | |
| Product Line | Schneider Electric |
| Product Range | VB-2xxx |
| Product Series | VB-2300 |
| Rotation | 95 degrees |
| Rotation Tolerance | Plus or minus 5 degrees |
| Rotational Range Adjustment | 40 to 95 degrees |
| Seat Leakage Port A | ANSI IV (0.01%) |
| Stem Movement | Rotary |
| Temperature Ambient Operating Range | -30 to 60 C (-22 to 140 F) |
| Temperature Range Fluid | -7 to 121 C (20 to 250 F) |
| Temperature Shipping and Storage Range | -40 to 71 C (-40 to 159.8 F) |
| Torque | 3.95 Nm |
| 34.96 in-lb | |
| Type | Ball |
RM7890B1030 Honeywell Burner Control
TKS-5001 Schneider Electric Transmitter
RM7840L1018 Honeywell Burner Control
RM7895D2011 Honeywell Burner Control
18A45 Magnatrol Solenoid Valve (G18A45SC-ACBW)
18A24 Magnatrol Solenoid Valve (G18A24SC-ACBW)
DP140005U21D Johnson Controls Differential Pressure Transducer
SQM41.261A21 Siemens Actuator
QBM3230U03UD Siemens Air DP Sensor (S55720-S522)
R7847B1023 Honeywell Flame Amplifier
RM7890B1014 Honeywell Burner Control
61-6991-2 Fireye Wiring Base (SB22195)
RM7890B2048 Honeywell Burner Control
ST7800C1052 Honeywell PURGE TIMER
R7847A1082 Honeywell Flame Amplifier
R7852B1009 Honeywell Infrared Ampli-Check Flame Amplifier
575-65662-304 York Wiring Harness
Q7800B2011 Honeywell Wiring Base
031-03039-000 York Control Board
116S24 Magnatrol Solenoid Valve (G116S24SC-ACTS)
ZG-GV15 Belimo Repack Kit
QAA22SS.EWNN Siemens Temperature Sensor
61-6990-2 Fireye Wiring Base (SB22194)
RM7823A1016 Honeywell Burner Control
NXC20M Fireye CANbus Servo Motor
RM7895A2048 Honeywell Burner Control
VG7243ET+7152G Johnson Controls Valve Actuator Assembly
16K44 Magnatrol Solenoid Valve (G16K44SC-ACTH)
R7849A1015 Honeywell Flame Amplifier
RM7800M1011 Honeywell Burner Control
ST7800C1136 Honeywell PURGE TIMER
L23401 Bell & Gossett Oil Tube
1EF004LF Model e606S Bell & Gossett Pump
RM7896D1027 Honeywell Burner Control
RM7850A1019 Honeywell Burner Control
Q7800B1003 Honeywell Terminal Block
14L32-ZCY Magnatrol Solenoid Valve (G14L32SC-ACTZCY)
Q7800B2003 Honeywell Wiring Base
RM7838C2012 Honeywell Burner Control 


WARNING:This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to
Reviews
There are no reviews yet.