- Body Size: Valve Body (VP222A-200CQH):
- Body Size: 8 in
- Configuration: 2-Way
- Type: Pressure Independent
- Connection: Flanged
- Material Trim: Brass
- Flow Rate Range: 475 to 1188 gpm
- Actuator Type: Actuator: (MP4000):
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Proportional
- Loss of Power Type: Non-Spring Return
- Loss of Power Position: Fail in place
- Power Input Voltage: 24 VAC
- Leads and Connections: No leads
- Force: 4000|N N
- Mechanical Movement: Linear
- Protection Rating: IP54
Assembly Components:
- Valve Body: VP222A-200CQH
- Valve Range: SmartX PIBCV
- Valve Linkage: None, tool-less connection
- Actuator: MP4000
- Actuator Range: SmartX Actuator
Product Alert: Not for use with steam
| [Us] rated supply voltage | 24 V AC |
| Accuracy Setting Knob | 5% |
| Actuator Product Range | SpaceLogic |
| Actuator Product Series | MP4000 |
| Actuator Type | Electric |
| Additional Features | LED Status Indicator |
| Auxiliary Switch | 1 SPDT |
| Body Size | 200 mm (8 in) |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| California proposition 65 | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm – www.P65Warnings.ca.gov |
| Close-Off Pressure | 1599.58 kPa |
| 232 psi | |
| Conduit Connection | Conduit connector holes |
| Configuration | 2-Way |
| Connection Type | Flanged |
| Control Signal | Floating |
| Proportional/Modulating | |
| Feedback Signal | 0 to 10 VDC |
| 0 to 20 mAdc | |
| 2 to 10 VDC | |
| 4 to 20 mAdc | |
| Final Result for Connectable | Connectable ready |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Connectable ready |
| Flow Characteristic | Linear |
| Flow Rate Maximum (l/s & l/h) | 82.5 l/s |
| Flow Rate Maximum (m³/h) | 297 m³/h |
| Flow Rate Maximum GPM | 1307 gal(US)/min |
| Flow Rate Minimum (l/s & l/h) | 28 l/s |
| Flow Rate minimum (m³/h) | 100 m³/h |
| Flow Rate minimum GPM | 475 gal(US)/min |
| Flow Rate Nominal (gpm) | 1188 gal(US)/min |
| Flow Rate Nominal (lps) | 75 l/s |
| Flow Rate Nominal (m³/h) | 270 m³/h |
| Force lbf | 900 lbf |
| Force N | 4000 N |
| Humidity | 5…95 % non-condensing |
| Indivisible Sale Qty | 1 |
| Insulation Class | Class III |
| IP Protection Rating | IP54 |
| Leads and Connections | Terminal Block |
| Loss of Power Type | Non-Spring Return |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | EPDM O-Rings |
| Polycarbonate housing | |
| Reinforced Teflon Seal | |
| Material Body | Grey cast iron GG-25 |
| Material Diaphragm | EPDM |
| Material Stem | Stainless Steel |
| Material Stem Seal | EPDM |
| Mechanical Movement | Linear |
| Media Compatibility | Glycol 25 % |
| Glycol 30 % | |
| Glycol 50 % | |
| Water | |
| Override | Automatic reset |
| Pipe Size | 200 mm |
| Position Indicator | Stroke Indicator On Bracket |
| Power Consumption Running VA | 15 VA AC |
| Pressure Allowable Static | 16 bar |
| Pressure Class | 125 ANSI |
| Pressure Differential Maximum (kPa) | 600 kPa |
| Pressure Differential Maximum PSI | 87 psi |
| 87 psi | |
| Pressure Differential Minimum (kPa) | 60 kPa |
| Pressure Differential Minimum PSI | 8.7 psi |
| 8.7 psi | |
| Pressure Fluid Max Delta P Normal Life | 58 psi (399.90 kPa) |
| Product Alert | Not for use with steam. Has PT Ports. |
| Product Destination | pressure independent control valves |
| Product Or Component Type | Valve-actuator assembly |
| Rangeability | 1000:1 |
| Seat Leakage | Port A: 0.01% of Qnom |
| Seat Material | Port A: stainless steel AISI 420 |
| Stem Movement | Linear |
| Temperature Ambient Operating Range | 32…131 °F (0…55 °C) |
| Temperature Range Fluid | 14…248 °F (-10…120 °C) |
| Temperature Shipping and Storage Range | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Valve Product Range | SpaceLogic |
| Valve Product Series | VP222A |
| Valve Type | Pressure Independent |



WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm – www.P65Warnings.ca.gov
Reviews
There are no reviews yet.