- Body Size: 2 in
- Configuration: 2-Way
- Type: Pressure Independent
- Connection: G external thread
- Flow Rate: 52 gpm
- Close-Off Pressure: 232 PSI
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Proportional, Floating
- Control Signal Range: 0 to 10 VDC, 4 to 20 mAdc
- Loss of Power Type: Spring Return
- Loss of Power Position: Normally closed
- Power Input Voltage: 24 VAC, 24 VDC
- Leads and Connections: No leads
- Force: 500 N
- Mechanical Movement: Linear
- Auxiliary Switch: Available as accessory
- Additional Features: Field selectable floating input signal travel time
- Protection Rating: IP65
Assembly Components:
- Valve Body: VP220E-50CQS
- Valve Range: Spacelogic PIBCV
- Valve Linkage: None, tool-less connection
- Valve End Connection: 9112108050
- Actuator: MP500C-SRD-W
- Actuator Range: Spacelogic Actuator
Product Alert: Spring return stem down. Not for use with steam
| [Us] rated supply voltage | 24 V AC/DC |
| Accuracy Setting Knob | 5% |
| Actuator Comment | Spring return stem down. Not for use with steam |
| Actuator Product Range | SpaceLogic |
| Actuator Product Series | MP500C-SR |
| Actuator Type | Electric |
| analogue input range | 0…10 V DC |
| 4…20 mA DC | |
| Application | Air handling unit |
| Fan coil unit | |
| Radiation panel | |
| Terminal unit | |
| Auxiliary Switch | 2 SPDT |
| Body Size | 50 mm (2 in) |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| California proposition 65 | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm – www.P65Warnings.ca.gov |
| Close-Off Pressure | 1599.58 kPa |
| 232 psi | |
| Conduit Connection | Conduit connector holes |
| Configuration | 2-Way |
| Connection Type | G External |
| Control Signal | Floating |
| Proportional/Modulating | |
| Feedback Signal | 0 to 5 VDC |
| 2 to 10 VDC | |
| Final Result for Connectable | Connectable ready |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Connectable ready |
| Flow Characteristic | Linear |
| Flow Rate Maximum (l/s & l/h) | 3.47 l/s |
| Flow Rate Maximum (m³/h) | 12.5 m³/h |
| Flow Rate Maximum GPM | 55 gal(US)/min |
| Flow Rate Minimum (l/s & l/h) | 1.40 l/s |
| Flow Rate minimum (m³/h) | 5 m³/h |
| Flow Rate minimum GPM | 22 gal(US)/min |
| Flow Rate Nominal (gpm) | 55 gal(US)/min |
| Flow Rate Nominal (lps) | 3.47 l/s |
| Flow Rate Nominal (m³/h) | 12.5 m³/h |
| Force lbf | 113 lbf |
| Force N | 500 N |
| Humidity | 0…90 % RH, non-condensing |
| Indivisible Sale Qty | 1 |
| IP Protection Rating | IP65 |
| Leads and Connections | Terminal Block |
| Loss of Power Position | Normally closed |
| Loss of Power Type | Spring return |
| Material Body | Grey cast iron GG-25 |
| Material Diaphragm | EPDM |
| Material Stem | Stainless Steel |
| Material Stem Seal | EPDM |
| Mechanical Movement | Linear |
| Media Compatibility | Glycol 25 % |
| Glycol 30 % | |
| Glycol 50 % | |
| Water | |
| Motor Type | Brushless DC motor |
| Override | Automatic reset |
| Pipe Size | 50 mm |
| Power Consumption Running VA | 30 VA AC |
| Power Input Transformer Sizing VA | 50 VA |
| Pressure Allowable Static | 16 bar, 200 psi up to 150 °F |
| Pressure Class | 125 ANSI |
| PN16 | |
| Pressure Differential Maximum (kPa) | 600 kPa |
| Pressure Differential Maximum PSI | 87 psi |
| Pressure Differential Minimum (kPa) | 30 kPa |
| Pressure Differential Minimum PSI | 4.35 psi |
| Pressure Fluid Max Delta P Normal Life | 58 psi (399.90 kPa) |
| Product Destination | pressure independent control valves |
| Product Or Component Type | Valve-actuator assembly |
| Rangeability | 1000:1 |
| Seat Leakage | Port A: 0.05% of Qnom |
| Seat Material | Port A: stainless steel AISI 303 |
| Stem Movement | Linear |
| Temperature Ambient Operating Range | 14…122 °F (-10…50 °C) |
| Temperature Range Fluid | 14…248 °F (-10…120 °C) |
| Temperature Shipping and Storage Range | -13…149 °F (-25…65 °C) |
| Valve Product Range | SpaceLogic |
| Valve Product Series | VP220E |
| Valve Type | Pressure Independent |



WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm – www.P65Warnings.ca.gov
Reviews
There are no reviews yet.