3″ 3-Way, Pneumatic, SR, w/MK-8821 (8-13 lbs) & Positive Positioner
Valve Assembly:
- Body Size: 3 in
- Configuration: 3-Way Mixing
- Type: Globe
- Connection: Flanged
- Stem Flow Action: Stem up, mixing closed A to AB
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 101 cv
- Close-Off Pressure: 90 PSI
- Actuator Type: Pneumatic
- Control Signal: Proportional
- Control Spring Range: 8 to 13 PSIG
- Loss of Power Type: Spring Return
- Loss of Power Position: Up/Retract A closed
- Leads and Connections: 1/8 in Air NPT
- Mechanical Movement: Linear
- Protection Rating: NEMA 1
Assembly Components:
- Valve Body: VB-9313-0-5-13
- Valve Linkage: AV-496
- Actuator: MK-8821
- Actuator Comment: Comes with a positive positioner (AK-42309-500)
- Positive Positioner: AK-42309-500
Product Alert: Not for use with steam.
| Actuator Comment | Comes with a positive positioner (AK-42309-500) |
| Actuator Diaphragm Material | Neoprene |
| Actuator Housing Material | Aluminum die cast |
| Actuator Type | Pneumatic |
| Actuator Use | Globe Valves |
| Body Size | 80 mm (3 in) |
| By Schneider | Yes |
| California Residents | |
| Close-Off Pressure | 621 kPa |
| 90 psi | |
| Configuration | 3-Way Mixing |
| Control Signal | Proportional/Modulating |
| Control Spring Range | 8 to 13 PSIG |
| Diaphragm Effective Area | 100 sq in in² |
| Flow Characteristic | Modified linear |
| Flow Coefficient | 101.00 cv |
| 87.35 kvs | |
| IP Protection Rating | IP10 |
| Lead Length | 1/8 in |
| Leads and Connections | Air NPT |
| Loss of Power Position | Up/Retract A closed |
| Loss of Power Type | Spring Return |
| Material Body | Cast iron |
| Material Packing | Spring-loaded PTFE/EPDM |
| Material Plug | Brass |
| Material Seat Port A | Bronze |
| Material Trim | Brass |
| Mechanical Movement | Linear |
| Override | 5/32 Allen wrench |
| Pipe Size | 3 in |
| Position Indicator | Green push stem with color markers |
| Positioner | No |
| Pressure Allowable Static | Class 125 with 200 PSIG up to 150 F decreasing to 169 PSIG at 281 F |
| Pressure Class | 125 ANSI |
| Product Line | Schneider Electric |
| Product Series | VB-9300 |
| Rangeability | Normally exceeds 500:1 |
| Seat Leakage Port A | ANSI III (0.1%) |
| Stem Flow Action | Stem up, mixing closed A to AB |
| Stem Movement | Linear |
| Stroke Auto Calibration | No |
| Stroke Distance | 7/8 in |
| Temperature Ambient Operating Range | -28.8 to 104.4 C (-20 to 220 F) |
| Temperature Range Fluid | 4 to 149 C (40 to 300 F) |
| Temperature Shipping and Storage Range | -40 to 104.4 C (-40 to 220 F) |
| Type | Globe |



Reviews
There are no reviews yet.