3/4″ 2-Way, Pneumatic, SR, N.C., w/MK-4621 (10-13 lbs) & Positive Positioner
Valve, Assembly, 2 Way Normally Closed, 3/4″, NPT, 5.5 Cv, Equal Percentage, Bronze Body with Brass Trim Globe Valve, and 10-13 PSI Spring Return Pneumatic Actuator with Positioner
Valve Assembly:
- Body Size: 3/4 in
- Configuration: 2-Way
- Type: Globe
- Body Pattern: Straightway
- Connection: NPT
- Stem Flow Action: Stem up A closed
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 5.5 cv
- Close-Off Pressure: 160 PSI
- Actuator Type: Pneumatic
- Control Signal: 2-Position (On/Off), Proportional
- Control Spring Range: 10 to 13 PSIG
- Loss of Power Type: Spring Return
- Loss of Power Position: Normally closed
- Leads and Connections: 1/8 in Air NPT
- Mechanical Movement: Linear
- Protection Rating: NEMA 1
Assembly Components:
- Valve Body: VB-7223-0-4-05
- Valve Range: Venta
- Valve Linkage: AV-401
- Actuator: MK-4621
- Actuator Comment: Comes with a positive positioner (AK-42309-500)
- Positive Positioner: AK-42309-500
| Actuator Comment | Comes with a positive positioner (AK-42309-500) |
| Actuator Diaphragm Material | Neoprene |
| Actuator Housing Material | Aluminum die cast |
| Actuator Type | Pneumatic |
| Actuator Use | Globe Valves |
| Body Pattern | Straightway |
| Body Size | 20 mm (3/4 in) |
| By Schneider | Yes |
| California Residents | |
| Close-Off Pressure | 1104 kPa |
| 160 psi | |
| Configuration | 2-Way |
| Connection Type | NPT |
| Control Signal | 2-Position (On/Off) |
| Proportional/Modulating | |
| Control Spring Range | 10 to 13 PSIG |
| Diaphragm Effective Area | 11 sq in in² |
| Flow Characteristic | Modified equal percentage |
| Flow Coefficient | 4.76 kvs |
| 5.50 cv | |
| IP Protection Rating | IP10 |
| Lead Length | 1/8 in |
| Leads and Connections | Air NPT |
| Loss of Power Position | Normally closed |
| Loss of Power Type | Spring Return |
| Material Body | Bronze |
| Material Packing | Spring-loaded PTFE/EPDM |
| Material Plug | Brass |
| Material Seat Port A | Bronze |
| Material Seating Seal Port A | PTFE |
| Material Trim | Brass |
| Mechanical Movement | Linear |
| Media Compatibility | Glycol 25% |
| Glycol 30% | |
| Glycol 50% | |
| Glycol 60% | |
| Steam | |
| Water | |
| Override | 5/32 Allen wrench |
| Pipe Size | 3/4 in |
| Position Indicator | Green push stem with color markers |
| Positioner | No |
| Pressure Allowable Static | Class 250 with 400 PSIG up to 150 F decreasing to 321 PSIG at 281 F |
| Pressure Class | 250 ANSI |
| Pressure Fluid Max Delta P Normal Life | 600 kPa |
| 87 psi | |
| Pressure Fluid Max Delta P Quiet Service | 242 kPa |
| 35 psi | |
| Pressure Saturated Steam Maximum Inlet | 242 kPa |
| 35 psi | |
| Product Line | Schneider Electric |
| Product Range | Venta |
| Product Series | VB-7200 |
| Rangeability | 100:1 |
| Seat Leakage Port A | ANSI IV (0.01%) |
| ANSI V | |
| Stem Flow Action | Stem up A closed |
| Stem Movement | Linear |
| Stroke Auto Calibration | No |
| Stroke Distance | 7/16 in |
| Temperature Ambient Operating Range | -28.8 to 104.4 C (-20 to 220 F) |
| Temperature Range Fluid | -7 to 138 C (20 to 281 F) |
| Temperature Range Saturated Steam | -7 to 138 C (20 to 281 F) |
| Temperature Shipping and Storage Range | -40 to 104.4 C (-40 to 220 F) |
| Type | Globe |


Reviews
There are no reviews yet.