3/4″ 3-Way, Pneumatic, SR, w/MK-2690 (5-10 lbs)
Valve Assembly:
- Body Size: 3/4 in
- Configuration: 3-Way Mixing
- Type: Globe
- Connection: NPT
- Stem Flow Action: Stem down flow A to AB
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 7.5 cv
- Close-Off Pressure: 40 PSI
- Actuator Type: Pneumatic
- Control Signal: 2-Position (On/Off), Proportional
- Control Spring Range: 3 to 7 PSIG, 5 to 10 PSIG, 8 to 13 PSIG
- Loss of Power Type: Spring Return
- Loss of Power Position: Up/Retract A closed
- Leads and Connections: 1/8 in Air NPT
- Mechanical Movement: Linear
- Protection Rating: NEMA 1
Assembly Components:
- Valve Body: VB-7313-0-4-06
- Valve Range: Venta
- Valve Linkage: AV-7400
- Actuator: MK-2690
- Actuator Comment: Comes with a black 5 to 10 PSIG spring
Product Alert: Not for use with steam
| Actuator Comment | Comes with a black 5 to 10 PSIG spring |
| Actuator Diaphragm Material | Neoprene |
| Actuator Housing Material | Aluminum die cast |
| Actuator Type | Pneumatic |
| Actuator Use | Globe Valves |
| Body Size | 20 mm (3/4 in) |
| By Schneider | Yes |
| California Residents | |
| Close-Off Pressure | 276 kPa |
| 40 psi | |
| Configuration | 3-Way Mixing |
| Connection Type | NPT |
| Control Signal | 2-Position (On/Off) |
| Proportional/Modulating | |
| Control Spring Range | 3 to 7 PSIG |
| 5 to 10 PSIG | |
| 8 to 13 PSIG | |
| Diaphragm Effective Area | 6 sq in in² |
| Flow Characteristic | Modified linear |
| Flow Coefficient | 6.49 kvs |
| 7.50 cv | |
| Humidity | 5 to 95% non-condensing |
| IP Protection Rating | IP10 |
| Lead Length | 1/8 in |
| Leads and Connections | Air NPT |
| Loss of Power Position | Up/Retract A closed |
| Loss of Power Type | Spring Return |
| Material Body | Bronze |
| Material Packing | Spring-loaded PTFE/EPDM |
| Material Plug | Brass |
| Material Seat Port A | Bronze |
| Material Seat Port B | Bronze |
| Material Seating Seal Port A | PTFE |
| Material Seating Seal Port B | Metal to metal |
| Material Trim | Brass |
| Mechanical Movement | Linear |
| Media Compatibility | Glycol 25% |
| Glycol 30% | |
| Glycol 50% | |
| Glycol 60% | |
| Water | |
| Override | 5/32 Allen wrench |
| Pipe Size | 3/4 in |
| Position Indicator | Green push stem with color markers |
| Positioner | No |
| Pressure Allowable Static | Class 250 with 400 PSIG up to 150 F decreasing to 321 PSIG at 281 F |
| Pressure Class | 250 ANSI |
| Pressure Fluid Max Delta P Normal Life | 600 kPa |
| 87 psi | |
| Product Line | Schneider Electric |
| Product Range | Venta |
| Product Series | VB-7300 |
| Rangeability | 100:1 A Port |
| Seat Leakage Port A | ANSI IV (0.01%) |
| ANSI V | |
| Seat Leakage Port B | ANSI III (0.1%) |
| Stem Flow Action | Stem down flow A to AB |
| Stem Movement | Linear |
| Stroke Auto Calibration | No |
| Stroke Distance | 7/16 in |
| Temperature Ambient Operating Range | -28.8 to 104.4 C (-20 to 220 F) |
| Temperature Range Fluid | -7 to 138 C (20 to 281 F) |
| Temperature Shipping and Storage Range | -40 to 104.4 C (-40 to 220 F) |
| Type | Globe |



Reviews
There are no reviews yet.