4″ 3-Way, 125 lb. G.F.
Valve Body (VB-9313-0-5-14):
- Body Size: 4 in
- Configuration: 3-Way Mixing
- Type: Globe
- Connection: Flanged
- Stem Flow Action: Stem up, mixing closed A to AB
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 170 cv
- Control Media: Water
- Product Line: Schneider Electric
- Product Series: VB-9300
Product Alert: Not for use with steam.
| Body Size | 100 mm (4 in) |
| By Schneider | Yes |
| California Residents | |
| Configuration | 3-Way Mixing |
| Flow Characteristic | Modified linear |
| Flow Coefficient | 147.03 kvs |
| 170.00 cv | |
| Material Body | Cast iron |
| Material Packing | Spring-loaded PTFE/EPDM |
| Material Plug | Brass |
| Material Seat Port A | Bronze |
| Material Stem | 316 Stainless steel |
| Material Trim | Brass |
| Pipe Size | 4 in |
| Pressure Allowable Static | Class 125 with 200 PSIG up to 150 F decreasing to 169 PSIG at 281 F |
| Pressure Class | 125 ANSI |
| Product Series | VB-9300 |
| Rangeability | Normally exceeds 500:1 |
| Seat Leakage Port A | ANSI III (0.1%) |
| Stem Flow Action | Stem up, mixing closed A to AB |
| Stem Movement | Linear |
| Stroke Distance | 7/8 in |
| Temperature Range Fluid | 4 to 149 C (40 to 300 F) |
| Type | Globe |


Reviews
There are no reviews yet.