4″ 3-Way, Balanced Plug, 125 lb, G.F.
Valve Body (VB-8303-0-5-14):
- Body Size: 4 in
- Configuration: 3-Way Mixing/Diverting
- Type: Globe
- Connection: Flanged
- Stem Flow Action: Stem up, mixing closed A to AB, diverting closed AB to A
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 190 cv
- Control Media: Glycol 25 to 50%, Water
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: Balanced Plug Technology
- Product Series: VB-8300
Product Alert: Not for use with steam.
| Body Size | 100 mm (4 in) |
| By Schneider | Yes |
| California Residents | |
| Configuration | 3-Way Diverting |
| 3-Way Mixing | |
| 3-Way Mixing/Diverting | |
| Connection Type | Flanged |
| Flow Characteristic | Modified linear |
| Flow Coefficient | 164.33 kvs |
| 190.00 cv | |
| Material Body | Cast iron |
| Material Packing | Spring-loaded PTFE/EPDM |
| Material Plug | Brass forged |
| Material Seat Port A | Brass |
| Material Stem | 316 Stainless steel |
| Material Trim | Brass |
| Media Compatibility | Glycol 25% |
| Glycol 30% | |
| Glycol 50% | |
| Water | |
| Pipe Size | 4 in |
| Pressure Allowable Static | Class 125 with 200 PSIG up to 150 F decreasing to 169 PSIG at 281 F |
| Pressure Class | 125 ANSI |
| Product Range | Balanced Plug Technology |
| Product Series | VB-8300 |
| Rangeability | Greater than 100:1 |
| Seat Leakage Port A | ANSI III (0.1%) |
| Stem Flow Action | Stem up, mixing closed A to AB, diverting closed AB to A |
| Stem Movement | Linear |
| Stroke Distance | 1 in |
| Temperature Range Fluid | -7 to 138 C (20 to 281 F) |
| Type | Globe |



Reviews
There are no reviews yet.