1-1/4″ 3-Way, G.S., NPT
Valve Body (VB-7313-0-4-09):
- Body Size: 1-1/4 in
- Configuration: 3-Way Mixing
- Type: Globe
- Connection: NPT
- Stem Flow Action: Stem down flow A to AB
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 20 cv
- Control Media: Glycol 25 to 60%, Water
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: Venta
- Product Series: VB-7300
Product Alert: Not for use with steam
| Body Size | 32 mm (1-1/4 in) |
| By Schneider | Yes |
| California Residents | |
| Configuration | 3-Way Mixing |
| Connection Type | NPT |
| Flow Characteristic | Modified linear |
| Flow Coefficient | 17.30 kvs |
| 20.00 cv | |
| Material Body | Bronze |
| Material Packing | Spring-loaded PTFE/EPDM |
| Material Plug | Brass |
| Material Seat Port A | Bronze |
| Material Seat Port B | Bronze |
| Material Seating Seal Port A | EPDM |
| Material Seating Seal Port B | Metal to metal |
| Material Stem | 316 Stainless steel |
| Material Trim | Brass |
| Media Compatibility | Glycol 25% |
| Glycol 30% | |
| Glycol 50% | |
| Glycol 60% | |
| Water | |
| Pipe Size | 1-1/4 in |
| Pressure Allowable Static | Class 250 with 400 PSIG up to 150 F decreasing to 321 PSIG at 281 F |
| Pressure Class | 250 ANSI |
| Pressure Fluid Max Delta P Normal Life | 600 kPa |
| 87 psi | |
| Product Range | Venta |
| Product Series | VB-7300 |
| Rangeability | 100:1 A Port |
| Seat Leakage Port A | ANSI IV (0.01%) |
| ANSI V | |
| Seat Leakage Port B | ANSI III (0.1%) |
| Stem Flow Action | Stem down flow A to AB |
| Stem Movement | Linear |
| Stroke Distance | 7/16 in |
| Temperature Range Fluid | -7 to 138 C (20 to 281 F) |
| Type | Globe |


Reviews
There are no reviews yet.