1/2″ 2-Way, G.S., NPT
Valve Body (VB-7223-0-4-01):
- Body Size: 1/2 in
- Configuration: 2-Way
- Type: Globe
- Body Pattern: Straightway
- Connection: NPT
- Stem Flow Action: Stem up A closed
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 0.4 cv
- Control Media: Glycol 25 to 60%, Steam, Water
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: Venta
- Product Series: VB-7200
| Body Pattern | Straightway |
| Body Size | 15 mm (1/2 in) |
| By Schneider | Yes |
| California Residents | |
| Configuration | 2-Way |
| Connection Type | NPT |
| Flow Characteristic | Modified equal percentage |
| Flow Coefficient | 0.35 kvs |
| 0.40 cv | |
| Material Body | Bronze |
| Material Packing | Spring-loaded PTFE/EPDM |
| Material Plug | Brass |
| Material Seat Port A | Bronze |
| Material Seating Seal Port A | PTFE |
| Material Stem | 316 Stainless steel |
| Material Trim | Brass |
| Media Compatibility | Glycol 25% |
| Glycol 30% | |
| Glycol 50% | |
| Glycol 60% | |
| Steam | |
| Water | |
| Pipe Size | 1/2 in |
| Pressure Allowable Static | Class 250 with 400 PSIG up to 150 F decreasing to 321 PSIG at 281 F |
| Pressure Class | 250 ANSI |
| Pressure Fluid Max Delta P Normal Life | 600 kPa |
| 87 psi | |
| Pressure Fluid Max Delta P Quiet Service | 242 kPa |
| 35 psi | |
| Pressure Saturated Steam Maximum Inlet | 242 kPa |
| 35 psi | |
| Product Range | Venta |
| Product Series | VB-7200 |
| Rangeability | 100:1 |
| Seat Leakage Port A | ANSI IV (0.01%) |
| ANSI V | |
| Stem Flow Action | Stem up A closed |
| Stem Movement | Linear |
| Stroke Distance | 7/16 in |
| Temperature Range Fluid | -7 to 138 C (20 to 281 F) |
| Temperature Range Saturated Steam | -7 to 138 C (20 to 281 F) |
| Type | Globe |


Reviews
There are no reviews yet.