- Body Size: 1 in/li>
- Configuration: 2-Way
- Type: Ball
- Connection: NPT
- Material Trim: Stainless Steel
- Flow Coefficient: 28.4 cv
- Close-Off Pressure: 100 PSI
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: 2-Position (On/Off)
- Loss of Power Type: Spring Return
- Loss of Power Position: Normally closed
- Power Input Voltage: 120 VAC
- Leads and Connections: 3 ft Appliance
- Torque: 30 in-lb
- Mechanical Movement: Rotary
- Protection Rating: NEMA 2
Assembly Components:
- Valve Body: VB-2253-500-9-25
- Valve Linkage: Linkage included with valve body
- Actuator: MA4D-8030
- Actuator Range: SmartX
Product Alert: Not for use with steam.
| Actuator Housing Material | Polymer |
| Actuator Type | Electric |
| Actuator Use | Ball Valves |
| Dampers | |
| Auxiliary Switch | No |
| Body Size | 25 mm (1 in) |
| By Schneider | Yes |
| Close-Off Pressure | 100 psi |
| 690 kPa | |
| Conduit Connection | 1/2 in |
| Configuration | 2-Way |
| Connection Type | NPT |
| Control Signal | 2-Position (On/Off) |
| Flow Characteristic | Equal percentage |
| Flow Coefficient | 24.56 kvs |
| 28.40 cv | |
| Humidity | 15 to 95% non-condensing |
| Insulation Class | Class I |
| IP Protection Rating | IP11 |
| Lead Length | 3 ft |
| Leads and Connections | Appliance |
| Loss of Power Position | Normally closed |
| Loss of Power Type | Spring Return |
| Material Ball | Stainless steel |
| Material Body | Forged brass |
| Material Characterizing Insert | Glass-filled Noryl |
| Material Mounting Plate | Glass-filled polymer |
| Material Seals | Reinforced Teflon seals with EPDM o-rings |
| Material Stem | Stainless steel |
| Material Stem Seal | EPDM O-Rings |
| Material Trim | Stainless Steel |
| Mechanical Movement | Rotary |
| Media Compatibility | Glycol 25% |
| Glycol 30% | |
| Glycol 50% | |
| Water | |
| Motor Type | DC Brush |
| Override | Automatic reset |
| Pipe Size | 1 in |
| Position Indicator | Housing scale |
| Power Consumption Running VA | 7.80 VA |
| Power Input Frequency | 50 Hz |
| 60 Hz | |
| Power Input Voltage | 120 VAC |
| Power Input Voltage AC Tolerance | Plus or minus 10% |
| Pressure Allowable Static | 360 psi |
| Pressure Class | 360 ANSI |
| Pressure Fluid Max Delta P Normal Life | 100 psi |
| 690 kPa | |
| Product Range | VB-2xxx |
| Product Series | VB-2200 |
| Rangeability | 390:1 |
| Rotation | 93 degrees |
| Seat Leakage Port A | ANSI IV (0.01%) |
| Stem Movement | Rotary |
| Temperature Ambient Operating Range | -30 to 60 C (-22 to 140 F) |
| Temperature Range Fluid | -7 to 121 C (20 to 250 F) |
| Temperature Shipping and Storage Range | -40 to 71 C (-40 to 159.8 F) |
| Torque | 3.39 Nm |
| 30.00 in-lb | |
| Type | Ball |


Reviews
There are no reviews yet.