- Body Size: 1-1/4 in
- Configuration: 2-Way
- Type: Ball
- Connection: NPT
- Material Trim: Stainless Steel
- Flow Coefficient: 4.4 cv
- Close-Off Pressure: 70 PSI
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: 2-Position (On/Off)
- Loss of Power Type: Spring Return
- Loss of Power Position: Normally closed
- Power Input Voltage: 120 VAC
- Leads and Connections: 3 ft Appliance
- Torque: 35 in-lb
- Mechanical Movement: Rotary
- Protection Rating: NEMA 2
Assembly Components:
- Valve Body: VB-2253-500-9-41
- Valve Linkage: Linkage included with valve body
- Actuator: MA40-7040
- Actuator Range: SmartX
- Actuator Comment: Actuator mounted right side up
Product Alert: Not for use with steam.
| [Us] rated supply voltage | 120 V |
| Actuator Comment | Actuator mounted right side up |
| Actuator Product Range | SmartX Actuator |
| Actuator Product Series | Mx4x-7xxx |
| Actuator Type | Electric |
| Auxiliary Switch | No |
| Body Size | 32 mm (1-1/4 in) |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| Close-Off Pressure | 482.63 kPa |
| 70 psi | |
| Conduit Connection | 1/2 in |
| Configuration | 2-Way |
| Connection Type | NPT |
| Control Signal | 2-Position (On/Off) |
| Flow Characteristic | Equal Percentage |
| Flow Coefficient | 3.81 kvs |
| 4.41 cv | |
| Humidity | 5…95 % non-condensing |
| Insulation Class | Class I |
| IP Protection Rating | IP11 |
| Lead Length | 3 ft |
| Leads and Connections | Appliance |
| Loss of Power Position | Normally closed |
| Loss of Power Type | Spring return |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Die cast aluminium: housing |
| EPDM: O-rings | |
| Reinforced teflon: seal | |
| Material Ball | Stainless Steel |
| Material Body | Forged brass |
| Material Characterizing Insert | Glass-Filled Noryl |
| Material Mounting Plate | Glass-Filled Polymer |
| Material Stem | Stainless Steel |
| Material Stem Seal | EPDM O-Rings |
| Material Trim | Stainless Steel |
| Mechanical Movement | Rotary |
| Media Compatibility | Glycol 25 % |
| Glycol 30 % | |
| Glycol 50 % | |
| Water | |
| Motor Type | Brush DC motor |
| NEMA Protection Rating | NEMA 2 |
| Override | Manual override with 5/32 allen wrench |
| Pipe Size | 1-1/4 in |
| Position Indicator | Stroke Indicator On Bracket |
| Power Consumption Running VA | 4.3 VA AC |
| Pressure Allowable Static | 360 psi |
| Pressure Class | ANSI class 360 |
| Product Destination | dampers |
| globe valve | |
| Product Or Component Type | Valve-actuator assembly |
| Rangeability | 390:1 |
| Rotation | 95 ° |
| Rotational Range Adjustment | 40 to 95 degrees |
| Seat Leakage | Port A: Class IV (0.01 %) |
| Stem Movement | Rotary |
| Supply Circuit Type | AC |
| Supply Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Ambient Operating Range | -22…140 °F (-30…60 °C) |
| Temperature Range Fluid | 19…250 °F (-7…121 °C) |
| Temperature Shipping and Storage Range | -40…160 °F (-40…71 °C) |
| Tolerance | +/- 10 % |
| Torque | 3.95 N.m |
| 34.96 lbf.in | |
| Valve Product Range | VB-2xxx |
| Valve Product Series | VB-2200 |
| Valve Type | Ball |



Reviews
There are no reviews yet.