Product Specifications
| Application | Duct |
| Application Zone | Plant Room |
| Brand | Veris |
| Dimension Depth | 44 mm (1.8 “) |
| Dimension Height | 102 mm (4.2 “) |
| Dimension Probe Diameter | 6 mm (0.25 “) |
| Dimension Probe Length | 203 mm (8 “) |
| Dimension Width | 58 mm (2.3 “) |
| Electrical Wiring Size | 22 AWG (0.32 mm²) |
| Enclosure Material | Galvanized steel |
| Measurement Type | Temperature |
| Mounting | Duct with Mounting box |
| Operating Temperature | -25 to 105 C (-13 to 221 F) |
| Outputs | Resistive output |
| Product Certifications | CE |
| Product Type | Sensor |
| Range | TF |
| Temperature Calibration Certificate | None |
| Temperature Measurement Accuracy | +/-0.7 C at 70 C |
| Temperature Measurement Range | 0 to 50 C (32 to 122 F) |
| Temperature Sensor Type | 1k Ohm BALCO (Nickel Iron) RTD |
| Warranty | 5 years |



Reviews
There are no reviews yet.