| [Us] rated supply voltage | 20…30 V DC |
| 24 V AC | |
| Application | Fan speed controller |
| HVAC | |
| Temperature control | |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| Color | White |
| Communication Port Protocol | BACnet |
| Modbus | |
| Connections – Terminals | Screw terminal – 2 AWG 24…AWG 18) |
| Control Type | – button |
| + button | |
| Arrow button | |
| Depth | 0.9 in (23.7 mm) |
| Device Presentation | Complete product |
| Display Size | 2 inch |
| Display Type | LCD display |
| Final Result for Connectable | Connectable ready |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Connectable ready |
| Function Available | With humidity sensor |
| With temperature sensor | |
| Global Keywords | BACnet |
| HVAC | |
| Modbus | |
| Sensor | |
| SLP | |
| Height | 3.3 in (85 mm) |
| Humidity Setting Range | 0…100 % |
| Hysteresis | 1.5 % |
| Information Displayed | Menu-driven user interface |
| Relative humidity | |
| Temperature | |
| Temperature set point | |
| Location | Living Space |
| Material | ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) |
| Mounting Support | Wall Mount |
| Network Frequency | 50 Hz |
| 60 Hz | |
| Product Alert | We are currently experiencing delays on this product. As we work to return it to normal, inventory and lead times may not be accurate. Please use the chat feature to contact CCC for additional details |
| Product Certifications | CE conforming to EN 61000-6-2 |
| CE conforming to EN 61000-6-3 | |
| CE conforming to EN 61326-1 | |
| CULus | |
| EAC | |
| ICES-003 | |
| RCM | |
| Product Name | SpaceLogic Room Unit |
| Product Or Component Type | Sensor |
| Product Specific Application | Humidity control |
| Range | SpaceLogic |
| Range Compatibility | EcoStruxure Building Operation SmartX Room Purpose Controller programmable controllers |
| SCIP Number | D7ce935c-f4cc-49d3-a53e-04142de5fa03 |
| Sensor Type | thin-film capacitive |
| transmitter | |
| Standards | FCC Part 15 class B |
| UL 916 | |
| Surface Finish | Glossy |
| Sustainable offer status | Green Premium product |
| Temperature Ambient Operating Range | 32.0000000000…122.0000000000 °F (0…50 °C) |
| Temperature Setting Range | 32.0000000000…122.0000000000 °F (0…50 °C) |
| 50.0000000000…95.0000000000 °F (10…35 °C) | |
| Type Of Measurement | Humidity |
| Temperature | |
| Width | 4.5 in (115 mm) |
SLPWLX2 Schneider Electric Sensor
$291.50
Sensor, SpaceLogic SLP Series, room, humidity, temperature, segmented LCD, BACnet MSTP/Modbus outputs, optimum white housing
Sensor,RH,LCD,BAC/MB,Optm Wh
The SpaceLogic SLP Series of wall humidity sensors for rooms is a flexible multisensor platform for use with BAS controllers designed to accept BACnet MSTP or Modbus outputs. Housings are available in Medium matte white and Optimum faces available in black and white. All housing types are available with three user interface options: touchscreen, LCD with three buttons and blank. Humidity and temperature sensors are included with all SLP Series humidity sensors.
Product Specifications
Documents
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 9 in |
Be the first to review “SLPWLX2 Schneider Electric Sensor” Cancel reply
You must be logged in to post a review.


Reviews
There are no reviews yet.