| [Us] rated supply voltage | 20…30 V DC |
| 24 V AC | |
| Application | Fan speed controller |
| HVAC | |
| Temperature control | |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| Color | White |
| Communication Port Protocol | BACnet |
| Modbus | |
| Connections – Terminals | Screw terminal – 2 AWG 24…AWG 18) |
| Control Type | tactile |
| Depth | 0.9 in (23.7 mm) |
| Device Presentation | Complete product |
| Display Resolution | 240 x 300 pixels |
| Display Size | 2.4 inch |
| Display Type | Colour touchscreen |
| Final Result for Connectable | Connectable ready |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Connectable ready |
| Function Available | With CO2 sensor |
| With temperature sensor | |
| With VOC (volatile organic compounds) sensor | |
| Global Keywords | BACnet |
| HVAC | |
| IAQ | |
| Modbus | |
| Sensor | |
| SLP | |
| Height | 3.3 in (85 mm) |
| Information Displayed | Air quality index |
| CO2 | |
| Menu-driven user interface | |
| Temperature | |
| Temperature set point | |
| Location | Living Space |
| Material | ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) |
| Mounting Support | Wall Mount |
| Network Frequency | 50 Hz |
| 60 Hz | |
| Product Alert | We are currently experiencing delays on this product. As we work to return it to normal, inventory and lead times may not be accurate. Please use the chat feature to contact CCC for additional details |
| Product Certifications | CE conforming to EN 61000-6-2 |
| CE conforming to EN 61000-6-3 | |
| CE conforming to EN 61326-1 | |
| CULus | |
| EAC | |
| ICES-003 | |
| RCM | |
| Product Name | SpaceLogic Room Unit |
| Product Or Component Type | Sensor |
| Product Specific Application | Indoor air quality control |
| Range | SpaceLogic |
| Range Compatibility | EcoStruxure Building Operation SmartX Room Purpose Controller programmable controllers |
| Repeat Accuracy | +/- 20 ppm |
| SCIP Number | 89bfcc78-dfb0-469a-8211-c50fc133952d |
| Sensor Type | NDIR (non-dispersive infrared) |
| transmitter | |
| VOC transmitter | |
| Standards | FCC Part 15 class B |
| UL 916 | |
| Surface Finish | Glossy |
| Sustainable offer status | Green Premium product |
| Temperature Ambient Operating Range | 32.0000000000…122.0000000000 °F (0…50 °C) |
| Temperature Setting Range | 32.0000000000…122.0000000000 °F (0…50 °C) |
| 50.0000000000…95.0000000000 °F (10…35 °C) | |
| Type Of Measurement | Carbon Dioxide (CO2) |
| Temperature | |
| Volatile Organic Compounds (VOC) | |
| Width | 4.5 in (115 mm) |
SLPBTCVX Schneider Electric Sensor
$524.00
Sensor, SpaceLogic SLP Series, air quality, CO2, VOC, temperature, room, color touchscreen, BACnet MSTP/Modbus, optimum black housing
Sensor,CO2,VOC,Touch,BAC/MB,Optm Bk
The SpaceLogic SLP Series of air quality wall sensors for rooms is a flexible multisensor platform for use with BAS controllers designed to accept BACnet MSTP or Modbus outputs. Housings are available in Medium matte white and Optimum faces available in black and white. All housing types are available with three user interface options: touchscreen, LCD with three buttons and blank. CO2 and temperature sensors are included with all SLP Series air quality sensors. Models with VOC sensors and relative humidity sensors are also available.
Product Specifications
Documents
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 9 in |
Be the first to review “SLPBTCVX Schneider Electric Sensor” Cancel reply
You must be logged in to post a review.


Reviews
There are no reviews yet.