| Ambient Air Temperature For Operation | 32.0000000000…122.0000000000 °F (0…50 °C) |
| Application | HVAC |
| Temperature control | |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| Color | White |
| Communication Port Protocol | – – 2 wires |
| Connections – Terminals | Screw – 2 AWG 24…AWG 18) |
| Depth | 0.9 in (24 mm) |
| Device Presentation | Complete product |
| Display Type | Without Display |
| Final Result for Connectable | Connectable ready |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Connectable ready |
| Flame Retardance | UL94-V0 |
| Global Keywords | Analog |
| HVAC | |
| Sensor | |
| SLA | |
| Height | 4.5 in (115 mm) |
| Indivisible Sale Qty | 1 |
| IP Degree of Protection | IP20 |
| Location | Living Space |
| Material | ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) |
| Measurement Range | 0…50 °C temperature |
| Number of Units in Package 2 | 20 |
| Package 2 GTIN | 43606481817950 |
| Package 2 Height | 11.811 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.748 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 7.161 lb(US) (3.248 kg) |
| Package 2 width | 11.811 in (30.000 cm) |
| Product Certifications | CE conforming to EN 61000-6-3 |
| EAC | |
| ICES-003 | |
| RCM | |
| Product Name | SmartX Living Space Sensor |
| Product Or Component Type | Sensor |
| Range | SpaceLogic |
| Range Compatibility | EcoStruxure Building Operation SmartX Room Purpose Controller programmable controllers |
| Relative Humidity | 0…95 % |
| SCIP Number | 19018439-8feb-4046-94d2-802967081030 |
| Sensor Type | 10 kOhm T3 thermistor |
| Standards | FCC Part 15 class B |
| UL 916 | |
| Surface Finish | Matte |
| Sustainable offer status | Green Premium product |
| Type Of Measurement | Temperature |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Volume of Package 2 | 36000.000 cm3 |
| Width | 3.3 in (85 mm) |
Documents
| Installation instructions | SLA Series Living Space Resistive Temperature Sensors Installation Instructions | |||
| Specification sheet | SmartX Living Space Sensors Specification Sheet |



Reviews
There are no reviews yet.