| [Us] rated supply voltage | 20…30 V DC |
| 24 V AC | |
| Application | Fan speed controller |
| HVAC | |
| Temperature control | |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| Color | White |
| Communication Network Type | Wired |
| Connections – Terminals | Screw terminal – 2 AWG 24…AWG 18) |
| Depth | 0.9 in (24 mm) |
| Device Presentation | Complete product |
| Display Type | Without Display |
| Final Result for Connectable | Connectable ready |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Connectable ready |
| Function Available | With CO2 sensor |
| With temperature sensor | |
| With VOC (volatile organic compounds) sensor | |
| Global Keywords | Analog |
| HVAC | |
| IAQ | |
| Sensor | |
| SLA | |
| Height | 3.3 in (85 mm) |
| Location | Living Space |
| Material | ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) |
| Mounting Support | Wall Mount |
| Network Frequency | 50 Hz |
| 60 Hz | |
| Number Of Outputs | 1 configurable |
| 1 fan | |
| Output Type | Analog |
| Output Voltage | 0…10 V configurable analog output |
| 0…10 V fan speed | |
| 0…5 V configurable analog output | |
| Product Alert | We are currently experiencing delays on this product. As we work to return it to normal, inventory and lead times may not be accurate. Please use the chat feature to contact CCC for additional details |
| Product Certifications | CE conforming to EN 61000-6-2 |
| CE conforming to EN 61000-6-3 | |
| CE conforming to EN 61326-1 | |
| CULus | |
| EAC | |
| ICES-003 | |
| RCM | |
| Product Name | SpaceLogic Room Unit |
| Product Or Component Type | Sensor |
| Product Specific Application | Indoor air quality control |
| Range | SpaceLogic |
| Range Compatibility | EcoStruxure Building Operation SmartX Room Purpose Controller programmable controllers |
| Repeat Accuracy | +/- 20 ppm |
| SCIP Number | D7ce935c-f4cc-49d3-a53e-04142de5fa03 |
| Sensor Type | NDIR (non-dispersive infrared) |
| transmitter | |
| VOC transmitter | |
| Standards | FCC Part 15 class B |
| UL 916 | |
| Surface Finish | Matte |
| Sustainable offer status | Green Premium product |
| Temperature Ambient Operating Range | 32.0000000000…122.0000000000 °F (0…50 °C) |
| Temperature Setting Range | 32.0000000000…122.0000000000 °F (0…50 °C) |
| 50.0000000000…95.0000000000 °F (10…35 °C) | |
| Type Of Measurement | Carbon Dioxide (CO2) |
| Temperature | |
| Volatile Organic Compounds (VOC) | |
| Width | 4.5 in (115 mm) |
| Specification sheet | SpaceLogic Room Units Air Quality Sensors Analog Specification Sheet |


Reviews
There are no reviews yet.