| [Us] rated supply voltage | 20…30 V DC |
| 24 V AC | |
| Application | Fan speed controller |
| HVAC | |
| Temperature control | |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| Color | White |
| Communication Network Type | Wired |
| Connections – Terminals | Screw terminal – 2 AWG 24…AWG 18) |
| Control Type | – button |
| + button | |
| Arrow button | |
| Depth | 0.9 in (24 mm) |
| Device Presentation | Complete product |
| Display Size | 2 inch |
| Display Type | LCD display |
| Final Result for Connectable | Connectable ready |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Connectable ready |
| Function Available | With CO2 sensor |
| With humidity sensor | |
| With temperature sensor | |
| With VOC (volatile organic compounds) sensor | |
| Global Keywords | Analog |
| HVAC | |
| IAQ | |
| Sensor | |
| SLA | |
| Height | 3.3 in (85 mm) |
| Humidity Setting Range | 0…100 % |
| Hysteresis | 1.5 % |
| Information Displayed | Air quality index |
| CO2 | |
| Menu-driven user interface | |
| Relative humidity | |
| Temperature | |
| Temperature set point | |
| Location | Living Space |
| Material | ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) |
| Mounting Support | Wall Mount |
| Network Frequency | 50 Hz |
| 60 Hz | |
| Number Of Outputs | 1 configurable |
| 1 fan | |
| Output Type | Analog |
| Output Voltage | 0…10 V configurable analog output |
| 0…10 V fan speed | |
| 0…5 V configurable analog output | |
| Product Certifications | CE conforming to EN 61000-6-2 |
| CE conforming to EN 61000-6-3 | |
| CE conforming to EN 61326-1 | |
| CULus | |
| EAC | |
| ICES-003 | |
| RCM | |
| Product Name | SpaceLogic Room Unit |
| Product Or Component Type | Sensor |
| Product Specific Application | Humidity control |
| Indoor air quality control | |
| Range | SpaceLogic |
| Range Compatibility | EcoStruxure Building Operation SmartX Room Purpose Controller programmable controllers |
| Repeat Accuracy | +/- 20 ppm |
| SCIP Number | 89bfcc78-dfb0-469a-8211-c50fc133952d |
| Sensor Type | NDIR (non-dispersive infrared) |
| thin-film capacitive | |
| transmitter | |
| VOC transmitter | |
| Standards | FCC Part 15 class B |
| UL 916 | |
| Surface Finish | Matte |
| Sustainable offer status | Green Premium product |
| Temperature Ambient Operating Range | 32.0000000000…122.0000000000 °F (0…50 °C) |
| Temperature Setting Range | 32.0000000000…122.0000000000 °F (0…50 °C) |
| 50.0000000000…95.0000000000 °F (10…35 °C) | |
| Type Of Measurement | Carbon Dioxide (CO2) |
| Humidity | |
| Temperature | |
| Volatile Organic Compounds (VOC) | |
| Width | 4.5 in (115 mm) |
| Installation guide | SpaceLogic Room Units Air Quality Sensor Analog Installation Instructions | |||
| Specification sheet | SpaceLogic Room Units Air Quality Sensors Analog Specification Sheet |


Reviews
There are no reviews yet.