Overview
The Fulton Pulse Control RM7865 is used with the Fulton Companies Pulse Boiler. Requires a subbase and flame amplifier to complete the system.
Features
- Access for external electrical voltage checks.
- Application flexibility.
- Combustion Pressure Switch check feature (RM7865A only).
- Communication interface capability (optional).
- Dependable, long-term operation provided by microcomputer technology.
- First-out annunciation and system diagnostics are provided by a 2 row by 20 column Vacuum Fluorescent Display (VFD) located on the optional Keyboard Display Module.
- First-out expanded annunciation with 26 Light Emitting Diodes (LEDs) for limits and interlocks (optional).
- Five (LEDs) for sequence information and fault diagnostic information.
- Interchangeable plug-in flame amplifiers (RM7865B only).
- Local or remote annunciation of RM7865 operation and fault information (optional).
- Nonvolatile memory; RM7865 retains history files and sequencing status after loss of power.
- Purge Fan Switch check feature.
- Remote reset (optional).
Product Specifications:
| Application | Primary Control |
| Dimensions (in.) | 5 in. wide x 5 in. high x 5 1/4 in. deep with Q7800A Subbase x 6 3/32 in. deep with Q7800B Subbase |
| Dimensions (mm) | 127 mm wide x 127 mm high x 133 mm deep with Q7800A Subbase x 155 mm deep with Q7800B Subbase |
| Weight (lb) | 1 lb 13 oz |
| Weight (kg) | 8 kg |
| Frequency | 50 Hz; 60 Hz (±10%) |
| Approvals, Underwriters Laboratories Inc. | Component Recognized, File No. MP268; Guide No. MCCZ. |
| Approvals, Canadian Standards Association | Certified, File No. 158158-2500009694 |
| Customer Special | Fulton |
| Voltage | 120 Vac (+10, -15%) |
| Shipping and Storage Temperature Range (F) | -40 F to +140 F |
| Shipping and Storage Temperature Range (C) | -40 C to +60 C |
| Approvals, Federal Communications Commission | FCC Part 15, Class B, Emissions. |
| Flame Establishing Period – Pilot | 2 sec |
| Flame Establishing Period – Main | 4 sec |
| Interlocks | Lockout |
| PrePurge | 35 seconds |
| PostPurge | 35 sec |
| Required Components | Q7800A,B Universal Wiring Subbases. |
| Vibration | 5 G environment |
| Approvals, Factory Mutual | Report No. 3020742 |



Reviews
There are no reviews yet.