Duct temperature sensor with a 0 to 10 Vdc output in a plastic housing. This unit has a 16-Inch (40 cm) probe.
Technical Specifications
| Immersion length | 400 mm |
| Measuring range, temperature | -50…50 °C |
| Power consumption | 1 VA |
| Signal output temperature | DC 0…10 V, DC 4…20 mA |
| Operating voltage | 24 VAC, 13.5…35 VDC |
| Measurement accuracy | At -50…50 °C: ±0.9 K |
| Time constant | Air v=2 m/s: 30 s |
| Probe length | 400 mm |



Reviews
There are no reviews yet.