Duct temperature sensor with an NTC 10K Ohm, Type II sensing element in a plastic housing. This unit has a 16-inch (40 cm) probe.
Note on fixing:
Supplied complete with mounting flange.
Technical Specifications
| Immersion length | 303…363 mm |
| Sensor | 400 mm |
| Display | No display |
| Sensing element, temperature | NTC 10k |
| Sensing element | NTC 10k |
| Measuring range, temperature | -40…80 °C |
| Measurement accuracy | At -40…80 °C: ±1.2 K |
| Time constant | Air v=2 m/s: 30 s |
| Probe length | 400 mm |



Reviews
There are no reviews yet.