Fully active duct averaging sensor with a 1K ohom nickel sensing element. This unit has a 6.5-ft (3 m) flexible probe for averaging.
Note on fixing:
Supplied complete with mounting flange.
Technical Specifications
| Immersion length | 1903…1963 mm |
| Sensor | 2000 mm |
| Display | No display |
| Sensing element, temperature | LG-Ni1000 |
| Sensing element | LG-Ni1000 |
| Measuring range, temperature | -50…80 °C |
| Measurement accuracy | At -50…80 °C: ±1.8 K |
| Time constant | Air v=2 m/s: 30 s |
| Capillary length | 2000 mm |
| Probe length | 2000 mm |


Reviews
There are no reviews yet.