Duct Temperature Sensor with a 1K Ohm (385 Alpha) sensing element in a plastic housing. This unit has a 16-Inch (406.4 mm) probe.
Note on fixing:
Supplied complete with mounting flange.
Technical Specifications
| Immersion length | 303…363 mm |
| Sensor | 400 mm |
| Display | No display |
| Sensing element, temperature | Pt1000 |
| Sensing element | Pt1000 |
| Measuring range, temperature | -50…80 °C |
| Measurement accuracy | At -50…80 °C: ±0.7 K |
| Time constant | Air v=2 m/s: 30 s |
| Probe length | 400 mm |



Reviews
There are no reviews yet.