Invensys MS51-7203 24V, 2 – 10 Vdc or 4 – 20 mA (with field added resistor) Proportional Actuator, 220 lbf, SR, Linear, for VB-7xxx Series
Actuator: (MS51-7203):
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Proportional
- Control Signal Range: 2 to 10 VDC or 4 to 20 mAdc
- Loss of Power Type: Spring Return
- Power Input Voltage: 22 to 30 VDC, 24 VAC, 24 VDC
- Leads and Connections: 3 ft Appliance
- Force: 220 lbf
- Mechanical Movement: Linear
- Protection Rating: NEMA 2
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: SmartX Actuator
- Product Series: MFx1-7203
- Actuator Use: Globe Valves
Product Specifications
| Actuator Housing Material | Aluminum die cast |
| Actuator Type | Electric |
| Actuator Use | Globe Valves |
| Auxiliary Switch | 1 SPDT |
| By Schneider | Yes |
| California Residents | WARNING:This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Conduit Connection | 1/2 in |
| Control Signal | Proportional/Modulating |
| Control Signal Range | 2 to 10 VDC |
| 4 to 20 mAdc | |
| Feedback Signal | 2 to 10 VDC |
| Force | 220 lbf |
| 979 N | |
| Humidity | 15 to 95% non-condensing |
| Insulation Class | Class II |
| IP Protection Rating | IP11 |
| Lead Length | 3 ft |
| Leads and Connections | Appliance |
| Loss of Power Type | Spring Return |
| Mechanical Movement | Linear |
| Motor Type | DC Brushless |
| NEMA Protection Rating | NEMA 2 |
| Override | Automatic reset |
| Position Indicator | Pointer and scale from -5 to 90 degrees (-5 degrees is the normal, or spring-return, position) |
| Power Consumption Holding Watts | 2.80 W |
| Power Consumption Running Amps | 0.29 Amp |
| Power Consumption Running VA | 9.80 VA |
| Power Consumption Running Watts | 7.40 W |
| Power Input Frequency | 50 Hz |
| Power Input Voltage | 22 to 30 VDC |
| 24 VAC | |
| 24 VDC | |
| Power Input Voltage AC Tolerance | Plus or minus 20% |
| Power Input Voltage DC Tolerance | Plus 25% or minus 8% |
| Product Range | SmartX Actuator |
| Product Series | MFx1-7203 |
| Stroke Auto Calibration | No |
| Temperature Ambient Operating Range | -17.7 to 60 C (0 to 140 F) |
| Temperature Shipping and Storage Range | -40 to 71 C (-40 to 159.8 F) |
Documents


WARNING:This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to
Reviews
There are no reviews yet.