Invensys MS51-7203-40 24V, 6 – 9 Vdc Proportional Actuator, 220 lbf, SR, Linear, with 20 Vdc Power Supply, for VB-7xxx Series
Actuator: (MS51-7203-40):
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Proportional
- Control Signal Range: 6 to 9 VDC
- Loss of Power Type: Spring Return
- Power Input Voltage: 24 VAC
- Leads and Connections: 3 ft Plenum
- Mechanical Movement: Linear
- Protection Rating: NEMA 2
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: SmartX Actuator
- Product Series: MFx1-7203
- Actuator Use: Dampers, Globe Valves
| [Us] rated supply voltage | 24 V |
| Actuator Product Range | SmartX Actuator |
| Actuator Product Series | MFx1-7203 |
| Actuator Type | Electric |
| Auxiliary Switch | No |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| California proposition 65 | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm – www.P65Warnings.ca.gov |
| Control Signal | Proportional/Modulating |
| Control Signal Range | 6…9 V |
| Force lbf | 220 lbf |
| Force N | 979 N |
| IP Protection Rating | IP11 |
| Lead Length | 3 ft |
| Leads and Connections | Plenum |
| Loss of Power Type | Spring return |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Mechanical Movement | Linear |
| NEMA Protection Rating | NEMA 2 |
| Product Destination | dampers |
| globe valve | |
| Product Or Component Type | Actuator |
| Supply Circuit Type | AC |
| Supply Frequency | 50 Hz |
Documents
| Installation instructions | MAx1-720x Two-Position, MFx1-7203 Floating, MSx1-7203 Proportional Series SmartX Actuators Linear Spring Return |



WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm – www.P65Warnings.ca.gov
Reviews
There are no reviews yet.