Invensys MS41-7073 Proportional Actuator, SR, 24V, 60 lb-in
Actuator: (MS41-7073):
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Proportional
- Control Signal Range: 2 to 10 VDC, 4 to 20 mAdc
- Loss of Power Type: Spring Return
- Power Input Voltage: 22 to 30 VDC, 24 VAC/VDC
- Leads and Connections: 3 ft Appliance
- Torque: 60 in-lb
- Mechanical Movement: Rotary
- Protection Rating: NEMA 1, NEMA 2
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: SmartX Actuator
- Product Series: Mx4x-7xxx
- Actuator Use: Dampers, Globe Valves
Product Alert: Linkage required for Globe Valve Assembly use. NEMA 2 with conduit connector in the down position.
| Actuator Housing Material | Aluminum die cast |
| Actuator Type | Electric |
| Actuator Use | Dampers |
| Globe Valves | |
| Auxiliary Switch | 2 SPDT |
| By Schneider | Yes |
| California Residents | |
| Conduit Connection | 1/2 in |
| Control Signal | Proportional/Modulating |
| Control Signal Range | 2 to 10 VDC |
| 4 to 20 mAdc | |
| Feedback Signal | 2 to 10 VDC |
| Humidity | 5 to 95% non-condensing |
| Insulation Class | Class II |
| IP Protection Rating | IP10 |
| IP11 | |
| Lead Length | 3 ft |
| Leads and Connections | Appliance |
| Loss of Power Type | Spring Return |
| Mechanical Movement | Rotary |
| Motor Type | DC Brushless |
| NEMA Protection Rating | NEMA 1 |
| NEMA 2 | |
| Override | Automatic reset |
| Position Indicator | Pointer and scale from -5 to 90 degrees (-5 degrees is the normal, or spring-return, position) |
| Power Consumption Holding Watts | 2.30 W |
| Power Consumption Running Amps | 0.17 Amp |
| Power Consumption Running VA | 5.80 VA |
| Power Consumption Running Watts | 4.60 W |
| Power Input Frequency | 50 Hz |
| 60 Hz | |
| Power Input Voltage | 22 to 30 VDC |
| 24 VAC | |
| 24 VDC | |
| Power Input Voltage AC Tolerance | Plus or minus 20% |
| Power Input Voltage DC Tolerance | Plus 25% or minus 8% |
| Product Range | SmartX Actuator |
| Product Series | Mx4x-7xxx |
| Rotation | 95 degrees |
| Rotation Tolerance | Plus or minus 5 degrees |
| Rotational Range Adjustment | 30 to 95 degrees |
| Temperature Ambient Operating Range | -30 to 60 C (-22 to 140 F) |
| Temperature Shipping and Storage Range | -40 to 71 C (-40 to 159.8 F) |
| Torque | 6.78 Nm |
| 60.01 in-lb |



Reviews
There are no reviews yet.