Invensys MP-5513 Proportional Actuator, SR, 24V, 50/60 Hz, 0-10V Input
Actuator: (MP-5513):
- Actuator Type: Electric/Hydraulic
- Control Signal: Proportional
- Control Signal Range: 0 to 10 VDC
- Loss of Power Type: Spring Return
- Power Input Voltage: 24 VAC
- Leads and Connections: 4 ft Appliance
- Torque: 15 in-lb
- Mechanical Movement: Linear
- Protection Rating: NEMA 1
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: Electronic Hydraulic
- Product Series: MP-5500
- Actuator Use: Dampers, Globe Valves
| Actuator Housing Material | Aluminum die cast lower housing and painted steel upper housing |
| Actuator Type | Electric/Hydraulic |
| Actuator Use | Dampers |
| Globe Valves | |
| Auxiliary Switch | 2 |
| By Schneider | Yes |
| California Residents | |
| Conduit Connection | 1/2 in |
| Control Signal | Proportional/Modulating |
| Control Signal Range | 0 to 10 VDC |
| Humidity | 5 to 95% non-condensing |
| Insulation Class | Class II |
| IP Protection Rating | IP10 |
| Lead Length | 4 ft |
| Leads and Connections | Appliance |
| Loss of Power Type | Spring Return |
| Mechanical Movement | Linear |
| Motor Type | Oil immersed |
| Override | 5/32 Allen wrench |
| Position Indicator | Green push stem with color markers |
| Power Consumption Running VA | 18.00 VA |
| Power Input Frequency | 50 Hz |
| 60 Hz | |
| Power Input Voltage | 24 VAC |
| Power Input Voltage AC Tolerance | Plus or minus 10% |
| Power Output Amps | 0.03 Amp |
| Power Output Voltage | 20 VDC |
| Product Range | Electronic Hydraulic |
| Product Series | MP-5500 |
| Stroke Auto Calibration | No |
| Temperature Ambient Operating Range | -28.8 to 39.4 C (-20 to 103 F) |
| Temperature Shipping and Storage Range | -40 to 60 C (-40 to 140 F) |
| Torque | 1.69 Nm |
| 14.96 in-lb |
| Catalog | Valves & Actuators Catalog 2020 North America |



Reviews
There are no reviews yet.