- VT8650 Series room controllers are used for Roof Top Unit control.
- It is IP ready and can take a WIFI Module.
- The room controllers rated supply voltage range is 24 V AC at 50 or 60 Hz +/-15 %.
- The rated current is 4A.
- The device consumption is up to 12 VA.
- The room controller is colored white and is equiped with a communication port that uses BACnet MS/TP protocol and PIR and RH sensors.
- Its Room and Outdoor Air Temperature Display Range is between -40 and 122 oC.
- The measurement accuracy is +/- 0.5 %.
- The temperature setting range is 54 to 100 oC for cooling and 54 to 100 oC for heating.
- The room controller is equiped with 2 digital inputs, 5 analog inputs (5 to 10 V), 4 analog outputs, and 5 digital outputs.
- The analog output voltage is 0 to 10 V DC at < 5 mA into > 2 kOhm resistance.
- The digital output rating is 28 V AC 50 or 60 Hz, 0.3 A, 1.5 A inrush current.
- The product follows the following standards: IEC 61326-1: 2005, FCC part 15 subpart C, RSS 210 issue 8, FCC part 15 subpart B, ICES-003, EN 60950-1: 2006/A2, EN 60950-1: 2013, ETSI EN 301 489-1: v1.9.2.
- The product follows the directives: 2014/30/EU – electromagnetic compatibility, 2014/35/EU – low voltage directive, 2014/53/EU – radio equipment directive.
- The ambient air temperature for operation is between 32 and 122 oC.
- The relative humidity for operating or storage is between 0 and 75 % non condensing.
- The humidity reading range is 10 to 90 % RH non-condensing.
| [Us] rated supply voltage | 24 V AC 50/60 Hz +/- 15 % |
| Application | Staging equipment (RTU/HP) |
| AWG Gauge | AWG 22…AWG 18 |
| Brand | Viconics |
| By Schneider | Yes |
| California proposition 65 | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Casing | White |
| Communication Port Protocol | BACnet MS/TP |
| Modbus RTU | |
| Zigbee | |
| Depth | 0.98 in (25 mm) |
| Device Short Name | SE8600 |
| Directives | 2014/30/EU – electromagnetic compatibility |
| 2014/35/EU – low voltage directive | |
| 2014/53/EU – radio equipment directive | |
| Economizer | No |
| Final Result for Connectable | Connectable ready |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Edge control |
| Function Available | Available with CO2/RH/T |
| Brightness sensor | |
| Changes can be made directly over display | |
| Code lock function | |
| Easily configurable | |
| Fan control | |
| Firmware update by USB | |
| HVAC control | |
| Height | 4.72 in (120 mm) |
| Humidity Calibration Certificate | 1 pt |
| Humidity Control | Yes |
| Humidity Measurement Drift | Less Than 1 % Yearly |
| Humidity Setting Range | 30…95 % |
| Indivisible Sale Qty | 1 |
| Information Displayed | Temperature – 40…122 °F |
| Input Type | 2 |
| Analog 5 | |
| Discrete 2 | |
| Dry contact 2 | |
| Input Voltage | 0…10 V |
| Market Segment | Buildings |
| Healthcare | |
| Lodging/Hotel | |
| Non-critical buildings | |
| Office | |
| Residential | |
| School | |
| Small commercial | |
| Measurement Accuracy | Humidity +/- 5 %, 20…80 % RH non-condensing) |
| Temperature +/- 0.5 °C, | |
| Net Weight | 11.99 oz (340 g) |
| Network Frequency | 50 Hz |
| 60 Hz | |
| Output Current | 0.3 A universal output |
| 1 A relay output | |
| 1.5 A universal output inrush) | |
| 3 A relay output inrush) | |
| Output Type | 4 xanalog |
| 4 xuniversal | |
| 5 xdiscrete | |
| 5 xrelay output | |
| Output Voltage | 0…10 V AC/DC voltage output |
| 0…10 V DC analog output | |
| 24 V AC/DC relay output | |
| PIR Cover | Yes |
| Product Alert | We are currently experiencing delays on this product. As we work to return it to normal, inventory and lead times may not be accurate. Please use the chat feature to contact CCC for additional details |
| Product Name | SE8000 Series |
| Product Or Component Type | Roof top unit |
| Range | EcoStruxure Building Expert |
| Relative Humidity | 0…75 % |
| Scheduling | Yes |
| SCIP Number | 36265055-6713-4452-af94-2e6566ec0ebd |
| Sensor Type | 10 kOhm T2 NTC thermistor Temperature |
| Single point calibrated bulk polymer RH sensor Humidity | |
| Space RH sensor Humidity | |
| Standards | CSA E60730-2-9 |
| EN/IEC 60730-1 | |
| EN/IEC 60730-2-13 | |
| EN/IEC 60730-2-9 | |
| ETSI EN 300 328:v2.1.1 | |
| ETSI EN 301 489-1:v1.9.2 | |
| ETSI EN 301 489-17:v2.2.1, 2012 | |
| FCC part 15 subpart B | |
| FCC part 15 subpart C | |
| ICES-003 | |
| RSS 247 | |
| UL 60730-2-13 | |
| UL 60730-2-9 | |
| Surface Finish | Matte |
| Surface Treatment | Untreated |
| Temperature Ambient Operating Range | 32…122 °F (0…50 °C) |
| Temperature Resolution | 0.1 °C |
| Temperature Setting Range | 40…90 °F (4.5…32 °C) heating |
| 54…100 °F (12…37.5 °C) cooling | |
| Temperature Shipping and Storage Range | -22…122 °F (-30…50 °C) |
| Width | 3.39 in (86 mm) |



WARNING: This product can expose you to chemicals including: Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Reviews
There are no reviews yet.