- VT8350 Series room controllers are used for LOW Voltage Fan Coil Unit control with 3000 Series Relay Packs.
- It is IP ready and can take a WIFI Module.
- The room controllers rated supply voltage range is 24 V AC at 50 or 60 Hz +/-15 %.
- The rated current is 4 A.
- The device consumption is up to 12VA.
- The room controller is equiped with a communication port that uses BACnet MS/TP protocol and PIR and RH sensors.
- Its Room and Outdoor Air Temperature Display Range is between -40 and 122 oF.
- The measurement accuracy is +/- 0.5 %.
- The temperature setting range is 54 to 100 oF for cooling and 40 to 89 oF for heating.
- The room controller is equiped with 2 digital inputs, 5 analog inputs (5 to 10 V), 4 analog outputs, and 5 digital outputs.
- The analog output voltage is 0 to 10 V DC at < 5 mA into > 2 kOhm resistance.
- The digital output rating is 28V AC 50 or 60 Hz, 0.3 A, 1.5 A inrush current.
- The product follows the following standards: IEC 61326-1: 2005, FCC part 15 subpart C, RSS 210 issue 8, FCC part 15 subpart B, ICES-003, EN 60950-1: 2006/A2, EN 60950-1: 2013, ETSI EN 301 489-1: v1.9.2.
- The product follows the directives: 2014/30/EU – electromagnetic compatibility, 2014/35/EU – low voltage directive, 2014/53/EU – radio equipment directive.
- The ambient air temperature for operation is between 32 and 122 oF.
- The relative humidity for operating or storage is between 0 and 75 % non condensing.
| [Us] rated supply voltage | 24 V AC 50/60 Hz +/- 15 % |
| Application | Low voltage fan coil |
| AWG Gauge | AWG 24…AWG 18 |
| Brand | Viconics |
| By Schneider | Yes |
| Color Casing | White |
| Communication Port Protocol | BACnet MS/TP |
| Modbus RTU | |
| Zigbee Pro | |
| Depth | 0.98 in (25 mm) |
| Device Short Name | SE8300 |
| Directives | 2014/30/EU – electromagnetic compatibility |
| 2014/35/EU – low voltage directive | |
| 2014/53/EU – radio equipment directive | |
| Economizer | No |
| Final Result for Connectable | Connectable ready |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Edge control |
| Function Available | Available with CO2/RH/T |
| Brightness sensor | |
| Changes can be made directly over display | |
| Code lock function | |
| Easily configurable | |
| Fan control | |
| Firmware update by USB | |
| HVAC control | |
| Global Keywords | Low-Voltage Fan Coil Room Controller |
| Height | 4.72 in (120 mm) |
| Humidity Calibration Certificate | 1 pt |
| Humidity Control | Yes |
| Humidity Setting Range | 30…95 % |
| Information Displayed | Temperature – 40…122 °F |
| Input Type | Analog 5 |
| Dry contact 2 | |
| Input Voltage | 0…10 V DC |
| Line Rated Current | 4 A |
| Market Segment | Buildings |
| Healthcare | |
| Lodging/Hotel | |
| Non-critical buildings | |
| Office | |
| Residential | |
| School | |
| Small commercial | |
| Measurement Accuracy | Humidity +/- 5 %, 20…80 % RH non-condensing) |
| Temperature +/- 0.5 °C, | |
| Net Weight | 11.99 oz (340 g) |
| Network Frequency | 50 Hz |
| 60 Hz | |
| Output Current | 0.3 A universal output |
| 1 A relay output | |
| 1.5 A universal output inrush) | |
| 3 A relay output inrush) | |
| Output Type | 4 xuniversal |
| 5 xrelay output | |
| Output Voltage | 0…10 V DC analog output |
| 24 V AC relay output | |
| PIR Cover | Yes |
| Product Alert | We are currently experiencing delays on this product. As we work to return it to normal, inventory and lead times may not be accurate. Please use the chat feature to contact CCC for additional details |
| Product Name | SE8000 Series |
| Product Or Component Type | Room and zone controller |
| Range | EcoStruxure Building Expert |
| Relative Humidity | 0…95 % |
| Scheduling | Yes |
| SCIP Number | 36265055-6713-4452-af94-2e6566ec0ebd |
| Sensor Type | 10 kOhm T2 NTC thermistor Temperature |
| Space RH sensor Humidity | |
| Standards | CSA E60730-2-9 |
| EN/IEC 60730-1 | |
| EN/IEC 60730-2-13 | |
| EN/IEC 60730-2-9 | |
| ETSI EN 300 328:v2.1.1 | |
| ETSI EN 301 489-1:v1.9.2 | |
| ETSI EN 301 489-17:v2.2.1, 2012 | |
| FCC part 15 subpart B | |
| FCC part 15 subpart C | |
| ICES-003 | |
| RSS 247 | |
| UL 60730-2-13 | |
| UL 60730-2-9 | |
| Surface Finish | Matte |
| Surface Treatment | Untreated |
| Temperature Ambient Operating Range | 32…122 °F (0…50 °C) |
| Temperature Setting Range | 40…90 °F (4.5…32 °C) heating |
| 54…100 °F (12…37.5 °C) cooling | |
| Temperature Shipping and Storage Range | -22…122 °F (-30…50 °C) |
| Width | 3.39 in (86 mm) |



Reviews
There are no reviews yet.