Valve Assembly:
- Body Size: 3/4 in
- Configuration: 2-Way
- Type: Ball
- Connection: NPT
- Material Trim: Stainless Steel
- Flow Coefficient: 2.5 cv
- Close-Off Pressure: 130 PSI
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Floating
- Loss of Power Type: Spring Return
- Loss of Power Position: Normally open
- Power Input Voltage: 24 VAC or 20 to 30 VDC
- Leads and Connections: 3 ft Plenum
- Torque: 30 in-lb
- Mechanical Movement: Rotary
- Protection Rating: NEMA 2
Assembly Components:
- Valve Body: VB-2253-500-9-14
- Valve Linkage: Linkage included with valve body
- Actuator: MF4D-7033-100
- Actuator Range: SmartX
Product Alert: Not for use with steam.
Product Specifications
| [Us] rated supply voltage | 20…30 V DC |
| 24 V AC | |
| Actuator Product Range | SmartX Actuator |
| Actuator Product Series | MF4D-7xxx |
| Actuator Type | Electric |
| Auxiliary Switch | No |
| Body Size | 20 mm (3/4 in) |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| California proposition 65 | |
| Close-Off Pressure | 130 psi |
| 897 kPa | |
| Conduit Connection | 1/2 in |
| Configuration | 2-Way |
| Connection Type | NPT |
| Control Signal | Floating |
| Feedback Signal | 2 to 10 VDC |
| Final Result for Connectable | Not connectable |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Not connectable |
| Flow Characteristic | Equal Percentage |
| Flow Coefficient | 2.16 kvs |
| 2.5 cv | |
| Humidity | 15…95 % non-condensing |
| Insulation Class | Class II |
| IP Protection Rating | IP11 |
| Lead Length | 3 ft |
| Leads and Connections | Plenum |
| Loss of Power Position | Normally open |
| Loss of Power Type | Spring return |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Polymer: housing |
| PTFE (polytetrafluoroethylene): seal | |
| Material Ball | Stainless Steel |
| Material Body | Forged brass |
| Material Characterizing Insert | Glass-Filled Noryl |
| Material Mounting Plate | Glass-Filled Polymer |
| Material Stem | Stainless Steel |
| Material Stem Seal | EPDM O-Rings |
| Material Trim | Stainless Steel |
| Mechanical Movement | Rotary |
| Media Compatibility | Glycol 25 % |
| Glycol 30 % | |
| Glycol 50 % | |
| Water | |
| Motor Type | Brush DC motor |
| Override | Automatic reset |
| Pipe Size | 3/4 in |
| Position Indicator | Housing Scale |
| Power Consumption Running VA | 6.8 VA AC |
| Pressure Allowable Static | 360 psi |
| Pressure Class | ANSI class 360 |
| Pressure Fluid Max Delta P Normal Life | 130 psi (896.32 kPa) |
| Product Alert | Not for use with steam. |
| Product Destination | ball valves |
| dampers | |
| Product Or Component Type | Valve-actuator assembly |
| Rangeability | 321:1 |
| Rotation | 93 ° |
| Seat Leakage | Port A: Class IV (0.01 %) |
| Stem Movement | Rotary |
| Temperature Ambient Operating Range | -22…140 °F (-30…60 °C) |
| Temperature Range Fluid | 19…250 °F (-7…121 °C) |
| Temperature Shipping and Storage Range | -40…160 °F (-40…71 °C) |
| Torque | 3.39 N.m |
| 30 lbf.in | |
| Valve Product Range | VB-2xxx |
| Valve Product Series | VB-2200 |
| Valve Type | Ball |
Documents


Reviews
There are no reviews yet.