- Body Size: 1/2 in
- Configuration: 2-Way
- Type: Ball
- Connection: NPT
- Material Trim: Stainless Steel
- Flow Coefficient: 2.6 cv
- Close-Off Pressure: 130 PSI
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Floating
- Loss of Power Type: Non-Spring Return
- Loss of Power Position: Fail in place
- Power Input Voltage: 24 VAC
- Leads and Connections: 3 ft Plenum
- Torque: 35 in-lb
- Mechanical Movement: Rotary
- Protection Rating: NEMA 2
Assembly Components:
- Valve Body: VB-2253-500-9-04
- Valve Linkage: Linkage included with valve body
- Actuator: MF41-6043
- Actuator Range: SmartX
Product Alert: Not for use with steam.
| [Us] rated supply voltage | 24 V AC |
| Actuator Product Range | SmartX Actuator |
| Actuator Product Series | Mx4x-6xxx |
| Actuator Type | Electric |
| Auxiliary Switch | No |
| Body Size | 15 mm (1/2 in) |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| Close-Off Pressure | 130 psi |
| 897 kPa | |
| Conduit Connection | 1/2 in |
| Configuration | 2-Way |
| Connection Type | NPT |
| Control Signal | Floating |
| Duty Cycle | 100 % |
| Final Result for Connectable | Not connectable |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Not connectable |
| Flow Characteristic | Equal Percentage |
| Flow Coefficient | 2.25 kvs |
| 2.6 cv | |
| Humidity | 5…95 % non-condensing |
| Insulation Class | Class II |
| IP Protection Rating | IP11 |
| Lead Length | 3 ft |
| Leads and Connections | Plenum |
| Loss of Power Position | Fail in place |
| Loss of Power Type | Non-Spring Return |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Polymer housing |
| Material Ball | Stainless Steel |
| Material Body | Forged brass |
| Material Characterizing Insert | Glass-Filled Noryl |
| Material Mounting Plate | Glass-Filled Polymer |
| Material Stem | Stainless Steel |
| Material Stem Seal | EPDM O-Rings |
| Material Trim | Stainless Steel |
| Mechanical Movement | Rotary |
| Media Compatibility | Glycol 25 % |
| Glycol 30 % | |
| Glycol 50 % | |
| Water | |
| Motor Type | AC Synchronous Servo Motor |
| NEMA Protection Rating | NEMA 2 |
| Override | Automatic reset |
| Pipe Size | 1/2 in |
| Position Indicator | Pointer And Scale From 0…90° |
| Power Consumption Running VA | 2.3 VA AC |
| Pressure Allowable Static | 360 psi |
| Pressure Class | ANSI class 360 |
| Pressure Fluid Max Delta P Normal Life | 130 psi (896.32 kPa) |
| Product Alert | Not for use with steam. |
| Product Destination | dampers |
| globe valve | |
| Product Or Component Type | Valve-actuator assembly |
| Rangeability | 321:1 |
| Rotation | 95 ° |
| Rotational Range Adjustment | 0 to 95 degrees |
| Seat Leakage | Port A: Class IV (0.01 %) |
| Stem Movement | Rotary |
| Temperature Ambient Operating Range | -25…130 °F (-31.6…54.4 °C) |
| Temperature Range Fluid | 19…250 °F (-7…121 °C) |
| Temperature Shipping and Storage Range | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Torque | 44.26 lbf.in |
| 5.00 N.m | |
| Valve Product Range | VB-2xxx |
| Valve Product Series | VB-2200 |
| Valve Type | Ball |


Reviews
There are no reviews yet.