| Specification | Description |
|---|---|
| Container | Black, self-extinguishing |
| Category of heat and fire resistance | D |
| Measurements | 176.0 mm x 30.0 mm x 25.0 mm (6 15/16 in. x 1 3/16 in. x 1 in.) |
| Mounting methods for the control device | On rigid support, with cable tie (not provided) |
| Degree of protection provided by the covering | IP00 |
| Connection method: | Pico-Blade connector |
| Fixed screw terminal block for wires up to 2.5 mm² (14 AWG) | |
| Maximum permitted length for connection cables |
RS485 Modbus port: 1,000 m (328 ft) |
| Operating temperature | From 0°C to 55°C (from 32°F to 131°F) |
| Storage temperature | From -25°C to 70°C (from -13°F to 158°F) |
| Operating humidity | Relative humidity without condensate from 5% to 95% |
|
Compliance |
Europe: CE Mark – Johnson Controls declares that this product is in compliance with the essential requirements and other relevant provisions of the EMC Directive and RoHS Directive |
| Power supply | The device is powered by the TTL Modbus port of the controller |
| Software class and structure | A |
| Displays | TTL Modbus and RS485 Modbus communication status LED |
| Communications ports: | 1 TTL Modbus subordinate port |
| 1 RS485 Modbus subordinate port | |
| TC Series accessory TCIF23TSX only | |
| Clock | Secondary lithium battery |
| Clock drift | Less than 60 seconds per month at 25°C (77°F) |
| Clock battery autonomy in the absence of a power supply | Over 6 months at 25°C (77°F) |
| Clock battery charging time | 24 hours, battery charged by the power supply of the device |
TCIF22TSX Johnson Controls Communications Interface
$148.20
TTL to RS485 Modbus serial communications interface:
Connects to an RS485 Modbus network.
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 6 × 6 in |
Be the first to review “TCIF22TSX Johnson Controls Communications Interface” Cancel reply
You must be logged in to post a review.



Reviews
There are no reviews yet.