The Belimo SY3-24MFT actuator 22 seconds 24 VAC ±10%, 50/60 Hz 75%
| Product Type | Valve Actuator |
|---|---|
| Fail-Safe | Non-Spring Return |
| Torque | 1335 in-lb [150 Nm] |
| Control Input | Proportional/MFT |
| Input Impedance | 100 kΩ |
| Position Feedback | 2-10 VDC Feedback |
| Running Time (motor) | 22 seconds |
| Running Time (fail-safe) | — |
| Auxiliary Switch | (2) SPDT, 10A 250 VAC |
| Power Supply | 24VAC ± 20%, 50/60 Hz, 24VDC ±10% |
| Power Consumption | 3.0 A |
| Transformer Sizing | — |
| Electrical Connection | Terminal Block |
| Overload Protection | electronic thoughout 0 to 95° rotation |
| Shaft Diameter | — |
| Angle of Rotation | mechanically limited to 95° |
| Direction of Rotation (motor) | Reversible with switch |
| Direction of Rotation (fail-safe) | — |
| Position Indication | top mounted domed indicator |
| Manual Override | Yes |
| Humidity | 100% condensing |
| Ambient Temperature | -22°F to 150°F [-30°C to 65°C] |
| Ambient Temperature (safety) | — |
| Storage Temperature | -40°F to 176°F [-40°C to 80°C] |
| Noise Level | max 35 db (A) |
| Housing Material | die cast aluminum alloy |
| Housing | IP67, NEMA 4X |
| Agency Listing | ISO,CE,cCSAus |
| Servicing | Maintenance free |
| Quality Standards | ISO 9001 |
| Weight | 24.5 lbs (11.0 kg) |




Reviews
There are no reviews yet.