| [Us] rated supply voltage | 24 V AC 50/60 Hz +/- 15 % |
| 24 V DC +/- 15 % | |
| Application | Staging equipment (RTU/HP) |
| AWG Gauge | AWG 22…AWG 18 |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| Color Casing | Black |
| Communication Port Protocol | BACnet MS/TP |
| Modbus RTU | |
| Depth | 1.1 in (28 mm) |
| Device Short Name | TRC6500 |
| Directives | 2014/30/EU – electromagnetic compatibility |
| 2014/35/EU – low voltage directive | |
| 2014/53/EU – radio equipment directive | |
| Economizer | No |
| Final Result for Connectable | Connectable ready |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Edge control |
| Function Available | Available with CO2/RH/T |
| Brightness sensor | |
| Changes can be made directly over display | |
| Code lock function | |
| Easily configurable | |
| Fan control | |
| Firmware update by USB | |
| HVAC control | |
| Global Keywords | BACnet MS/TP controller |
| Built-in PIR sensor | |
| Commercial/Hotel Room controller | |
| Freely programmable Room Controller | |
| High resolution colored screen | |
| Roof Top Unit | |
| SpaceLogic | |
| Touchscreen Controller | |
| Height | 4.7 in (120 mm) |
| Humidity Control | Yes |
| Humidity Measurement Drift | Less Than 1 % Yearly |
| Humidity Setting Range | 30…95 % |
| Indivisible Sale Qty | 1 |
| Input Type | Analog 5 |
| Universal input 4 | |
| Input Voltage | 0…10 V |
| Market Segment | Buildings |
| Healthcare | |
| Lodging/Hotel | |
| Non-critical buildings | |
| Office | |
| Residential | |
| School | |
| Small commercial | |
| Measurement Accuracy | Humidity +/- 10 %, 10…20 % non-condensing) |
| Humidity +/- 10 %, 80…90 % non-condensing) | |
| Humidity +/- 5 %, 20…80 % RH non-condensing) | |
| Temperature +/- 0.5 °C, | |
| Net Weight | 12.0 oz (340 g) |
| Network Frequency | 50 Hz |
| 60 Hz | |
| Number of Units in Package 2 | 7 |
| Output Current | 0.3 A universal output |
| 1 A relay output | |
| 1.5 A universal output inrush) | |
| 3 A relay output inrush) | |
| Output Type | 4 xanalog output |
| 4 xuniversal output | |
| 9 xdigital output | |
| Output Voltage | 0…10 V AC/DC voltage output |
| 24 V AC/DC relay output | |
| Package 2 GTIN | 13606486881795 |
| Package 2 Height | 5.9 in (15 cm) |
| Package 2 Length | 15.7 in (40 cm) |
| Package 2 Weight | 5.20 lb(US) (2.36 kg) |
| Package 2 width | 11.8 in (30 cm) |
| Pollution Degree | 2 |
| Product Name | Touchscreen Room Controller |
| Product Or Component Type | Room controller |
| Range | SpaceLogic Touchscreen Room Controller |
| Relative Humidity | 0…75 % |
| Sales Unit | PCE |
| Scheduling | Yes |
| SCIP Number | Cbbd084a-a79a-4197-bc75-282a397dd209 |
| Sensor Type | 10 kOhm T2 NTC thermistor Temperature |
| Bulk polymer Humidity | |
| PIR | |
| Space RH sensor Humidity | |
| Standards | EN/IEC 60730-1 |
| ETSI EN 300 328 | |
| ETSI EN 301 489-1:v1.9.2 | |
| ETSI EN 301 489-17:v2.2.1, 2012 | |
| FCC part 15 subpart B | |
| FCC part 15 subpart C | |
| ICES-003 | |
| UL 60730-2-9 | |
| Surface Finish | Matte |
| Sustainable offer status | Green Premium product |
| Temperature Ambient Operating Range | 32…122 °F (0…50 °C) |
| Temperature Resolution | 0.1 °C |
| Temperature Setting Range | 40…90 °F (4.5…32 °C) heating |
| 54…100 °F (12…37.5 °C) cooling | |
| Temperature Shipping and Storage Range | -22…122 °F (-30…50 °C) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Volume of Package 2 | 18000 cm3 |
| Width | 3.2 in (81 mm) |
| Declaration of conformity | DE_DoC_709-0348_TRC6500_TRC3500 | |||
| Installation sheet | 998-22732191-1_TRCSE_Installation_Sheet_EN_CP20240506 | |||
| Specification sheet | 998-22645303-1_TRC6500SE_Specification-Sheet_EN_CP20240216 | |||
| User Guide | 998-22961311-1_TRC6500SE_Operating_Guide_EN_CP20240506 | |||
| 998-23139901-1_TRCSE-BACnet-Integration-Guide_EN_CP20240508 | ||||
| 998-23139902-1_TRCSE-Modbus-Integration-Guide_EN_CP20240417 |


Reviews
There are no reviews yet.