- Duct Mount
- 413 NL mm
- 16.26″
- 0.30 lb Weight
| Application | Duct |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| Color | Black and green |
| Connections – Terminals | Wire AWG 24…AWG 18) |
| Depth | 1.73 in (44 mm) |
| Final Result for Connectable | Connectable ready |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Connectable ready |
| Former Part Number | 5123014010 |
| Height | 3.31 in (84 mm) |
| Indivisible Sale Qty | 1 |
| IP Degree of Protection | IP65 |
| Length | 15.75 in (400 mm) Sensor |
| Location | Plant Room |
| Material | Aluminium mounting flange |
| PA (polyamide) connection box | |
| Stainless steel immersion tube | |
| Measurement Accuracy | 0…25 °C +/- 0.3 °C |
| Mounting Support | Duct |
| Net Weight | 0.30 lb(US) (0.138 kg) |
| Output Type | Resistive Output |
| Product Certifications | CE |
| Product Compatibility | Vista |
| Product Or Component Type | Sensor |
| Standards | EN 50081-1 |
| EN 50082-2 | |
| Sustainable offer status | Green Premium product |
| Temperature Probe Type | NTC 1800 Ohm 77 °F (25 °C) |
| Time Constant | 52000 ms 3 l/min |
| 72000 ms 1.5 l/min | |
| Type Of Measurement | Temperature |
| Warranty | 18 months |
| Width | 2.56 in (65 mm) |
| Catalog | HVAC Sensors Catalogue | |||
| Data sheet | STD100 Data Sheet | |||
| Declaration of conformity | STD100/200/500/660/670 CE Declaration | |||
| User manual | STD100/STD200 Installation Instructions |



Reviews
There are no reviews yet.