LWV FCU SA RH ONOFF COMM
Low-Voltage Fan Coil Room Controller: Stand Alone, RH sensor & control, Floating or on-off, Commercial/Override
Product Specifications
| [Us] rated supply voltage | 10…30 V AC 50/60 Hz |
| Application | Low voltage fan coil |
| AWG Gauge | AWG 22…AWG 18 |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| California proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov |
| Communication Port Protocol | Stand-Alone (Network Ready) |
| Connections – Terminals | Screw terminal |
| Depth | 1.18 in (29.97 mm) |
| Device Presentation | Without cover |
| Device Short Name | SE7300 |
| Directives | 89/336/EEC – electromagnetic compatibility |
| Economizer | No |
| End of commercialization annoucement date | 07/01/2021 |
| End of commercialization date | 12/31/2021 |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Edge control non-recurring |
| Height | 4.92 in (124.97 mm) |
| Humidity Calibration Certificate | 1 pt |
| Humidity Control | Yes |
| Humidity Setting Range | Dehumidification 15…95 % |
| Humidification 10…90 % | |
| Information Displayed | Temperature – 40…122 °F |
| Input Type | Dry contact 1.0 |
| Insulation Class | Class II |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Market Segment | Small commercial |
| Measurement Accuracy | Humidity +/- 5 %, 20…80 % RH non-condensing) |
| Temperature +/- 0.9 °F, at 70 °F typically calibrated) | |
| Net Weight | 0.75 lb(US) (0.34 kg) |
| Network Frequency | 50 Hz |
| 60 Hz | |
| Output Current | 1 A relay output |
| 3 A relay output inrush) | |
| Output Type | 1 xdigital |
| 2 xuniversal | |
| Output Voltage | 0…10 V DC universal output |
| 30 V AC universal output | |
| PIR Cover | No |
| Product Alert | We are currently experiencing delays on this product. As we work to return it to normal, inventory and lead times may not be accurate. Please use the chat feature to contact CCC for additional details |
| Product Certifications | CE |
| C-tick AS/NZS CISPR 22 | |
| FCC CFR 47 part 15 class A | |
| UL listed file E27734 CCN XPAX | |
| UL listed file E27734 CCN XPAX7 | |
| Product Name | SE7000 Series |
| Product Or Component Type | Room controller |
| Range | EcoStruxure Building Expert |
| Range Compatibility | communication card |
| relay | |
| sensor | |
| sensor coverplate | |
| temperature sensor | |
| Rated Operational Power In Va | 2 VA |
| Relative Humidity | 0…95 % RH, non-condensing |
| Scheduling | No |
| Sensor Type | Humidity: single point calibrated bulk polymer RH sensor |
| Temperature: 10 kOhm T2 NTC thermistor | |
| Standards | CSA C22.2 No 24 |
| FCC part 15 subpart B | |
| ICES-003 | |
| UL 873 | |
| Temperature Ambient Operating Range | 32…122 °F (-0…50 °C) |
| Temperature Setting Range | 0.9 °F (-17 °C) per step |
| 40…90 °F (4…32 °C) heating | |
| 54…100 °F (12…38 °C) cooling | |
| Temperature Shipping and Storage Range | -22…122 °F (-30…50 °C) |
| Width | 3.42 in (86.87 mm) |
Documents
| Application guide | SE7000 Fan Coil Unit Application Guide | |||
| Comparison guide | Product Comparison Guide SE8000 and SE7000 Series Room Controllers | |||
| Data sheet | Room Controller SE7300 Low Voltage Fan Coil Controller | |||
| Installation guide | PIR Cover Install Guide for PIR Cover for SE7000 Room Controller | |||
| Quick reference guide | SE7000 Quick Reference Guide |
HW2LA2A Veris Wall Humidity Sensor
18A45 Magnatrol Solenoid Valve (G18A45SC-ACBW)
RM7824A2006 Honeywell Burner Control
S7800A1001 Honeywell Keyboard Display
1EF000LF Bell & Gossett Series e-60 Pump
R7852A1001 Honeywell Infrared Flame Amplifier
RM7823A2016 Honeywell Burner Control
RM7840L1026 Honeywell Burner Control
1EF013LF Model Be601S Bell & Gossett Pump
ST7800C1078 Honeywell PURGE TIMER
RM7896A1012 Honeywell Burner Control
RM7845A2001 Honeywell Burner Control
RM7838C1004 Honeywell Burner Control
P80765 Bell & Gossett Volute Gasket
RM7888A2027 Honeywell Burner Control
R7847A1025 Honeywell Flame Amplifier
52589 Sarco LIQUID Drain Trap
HM700ACYL2 Honeywell Steam Cylinder
R7847C1005 Honeywell Flame Amplifier
RM7830A1003 Honeywell Burner Control
GBB146.1U Siemens Actuator
665-24831-000 York Valve Suction
144708 Model FPC-1000-RX2 McDonnell & Miller Low Water Cut Off 

WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov
Reviews
There are no reviews yet.