ZC BN 1H/1C 0-10V COMM
Zone Controller: BACnet MS/TP, 1H/1C, Analog 0-10 Vdc, Commercial/Override
Product Specifications
| [Us] rated supply voltage | 10…30 V AC 50/60 Hz |
| Application | Zone thermostat |
| AWG Gauge | AWG 22…AWG 18 |
| Brand | Schneider Electric |
| By Schneider | Yes |
| Communication Port Protocol | BACnet MS/TP |
| Connections – Terminals | Screw terminal |
| Depth | 1.18 in (29.97 mm) |
| Device Presentation | Without cover |
| Device Short Name | SE7200 |
| Directives | 89/336/EEC – electromagnetic compatibility |
| Economizer | No |
| End of commercialization annoucement date | 07/01/2021 |
| End of commercialization date | 12/31/2021 |
| Final Result for Flywheel performance tracking | Edge control non-recurring |
| Height | 4.92 in (124.97 mm) |
| Humidity Control | No |
| Information Displayed | Temperature – 40…122 °F |
| Input Type | Universal 2 |
| Input Voltage | 0…10 V DC |
| Insulation Class | Class II |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Market Segment | Residential |
| Measurement Accuracy | Temperature +/- 0.9 °F, at 70 °F typically calibrated) |
| Net Weight | 0.75 lb(US) (0.34 kg) |
| Network Frequency | 50 Hz |
| 60 Hz | |
| Number Of Steps | 3 |
| Output Current | <= 5 mA |
| Output Type | 1 xanalog |
| 2 xuniversal | |
| Output Voltage | 0…10 V DC |
| PIR Cover | No |
| Product Alert | We are currently experiencing delays on this product. As we work to return it to normal, inventory and lead times may not be accurate. Please use the chat feature to contact CCC for additional details |
| Product Certifications | CE |
| C-tick AS/NZS CISPR 22 | |
| FCC CFR 47 part 15 class A | |
| UL listed file E27734 CCN XPAX | |
| UL listed file E27734 CCN XPAX7 | |
| Product Name | SE7000 Series |
| Product Or Component Type | Zone controller |
| Range | EcoStruxure Building Expert |
| Range Compatibility | communication card |
| relay | |
| sensor | |
| sensor coverplate | |
| temperature sensor | |
| Rated Operational Power In Va | 2 VA |
| Regulation Loop | Cooling adjustable P regulator 3.2 °F (-16 °C) factory settting) |
| Heating adjustable P regulator 3.2 °F (-16 °C) factory settting) | |
| Relative Humidity | 0…95 % RH, non-condensing |
| Scheduling | No |
| Sensor Type | 10 kOhm T2 NTC thermistor |
| Standards | CSA C22.2 No 24 |
| FCC part 15 subpart B | |
| ICES-003 | |
| UL 873 | |
| Sustainable offer status | Green Premium product |
| Temperature Ambient Operating Range | 32…122 °F (-0…50 °C) |
| Temperature Setting Range | 0.9 °F (-17 °C) per step |
| 40…90 °F (4…32 °C) heating | |
| 54…100 °F (12…38 °C) cooling | |
| Temperature Shipping and Storage Range | -22…122 °F (-30…50 °C) |
| Width | 3.42 in (86.87 mm) |
Documents
| Application guide | SE7000 Series Application guide | |||
| Comparison guide | Product Comparison Guide SE8000 and SE7000 Series Room Controllers | |||
| Data sheet | Room Controller SE7200 Communicating and Network Ready Controllers | |||
| Installation guide | PIR Ready SE7200, SE7300 and SER7300 Series | |||
| SE7200 Series Installation Guide | ||||
| PIR Cover Install Guide for PIR Cover for SE7000 Room Controller | ||||
| Quick reference guide | SE7000 Quick Reference Guide |
S7800A1167 Honeywell Display
RM7800L1087 Honeywell Burner Control
RM7823A2016 Honeywell Burner Control
RM7800M1011 Honeywell Burner Control
P04890 Bell & Gossett Body Gasket
R7852B1009 Honeywell Infrared Ampli-Check Flame Amplifier
RM7895E2002 Honeywell Burner Control
QBM3230U1D Siemens Air DP Sensor (S55720-S523)
DP140001U31C Johnson Controls Differential Pressure Transducer
NXC20M Fireye CANbus Servo Motor
RM7896D2027 Honeywell Burner Control
R7849A1015 Honeywell Flame Amplifier
18A24 Magnatrol Solenoid Valve (G18A24SC-ACBW)
HPRB25-A Hankison Refrigerated Dryer
RM7800L1038 Honeywell Burner Control (Fulton)
R7847B1064 Honeywell Flame Amplifier
801111302 Antunes Air Pressure Switch
Q7800B1003 Honeywell Terminal Block
T-4002-201 Johnson Controls Pneumatic Thermostat
RM7890B2048 Honeywell Burner Control
P53550 Bell & Gossett Water Slinger
R7861A1034 Honeywell Dynamic Self-Check UV Flame Amplifier
RM7823A1016 Honeywell Burner Control
R7886A1001 Honeywell Dynamic Self-Check UV Flame Amplifier
Q7800A1005 Honeywell Terminal 

Reviews
There are no reviews yet.